Aktualności

Breloki? Jak kultywować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim

data: 2015-04-03, autor: Kamila Czechowska

Breloki? Jak kultywować pamięć o Powstaniu Wielkopolskim
NATCHNIENI ZWYCIĘSKIM POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919 to projekt realizowany w okresie od 1.02.2015 do 31.10.2015 r. Zadanie jest współfinansowane przez POWIAT NAKIELSKI. Projekt jest realizowany przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Ziemi Szubińskiej. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Szubińskiej osoby indywidualne na zajęcia, podczas których obok zapoznania się z tematyką powstańczą będzie można wykonać breloki. Zajęcia odbędą się w muzeum więcej

NATCHNIENI ZWYCIĘSKIM POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919

data: 2015-03-20, autor: Kamila Czechowska

NATCHNIENI ZWYCIĘSKIM POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919
NATCHNIENI ZWYCIĘSKIM POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919 to projekt, który polega na zainteresowaniu młodzieży tematyką Powstania poza miesiącami, gdy w regionie obchodzimy tradycyjnie kolejne rocznice powstańcze. Projekt będzie realizowany we współpracy ze szkołami, kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Ziemi Szubińskiej. Młodzież podczas zajęć zapozna się z tematyką powstańczą, obejrzy film, zwiedzi przygotowaną wystawę oraz wykona breloki. Młodzież będzie projektowała personalizowane breloki podczas zajęć w muzeum. Breloki będą zabierali ze sobą. Projekt jest realizowany w okresie od 1.02.2015 do 31.10.2015 r. Zadanie jest współfinansowane przez POWIAT NAKIELSKI. » więcej

Jerzy Brzozowski - jeden z ostatnich ułanów Polski

data: 2015-03-20, autor: Kamila Czechowska

Jerzy Brzozowski - jeden z ostatnich ułanów Polski
Witam
Proszę o przekazanie informacji w miarę możliwości do
jak najszerszego grona.
Pozdrawiam
Michał Brzozowski
Więcej informacji o JERZYM BRZOZOWSKIM ---TUTAJ

» więcej

Szanowni muzealnicy - biogram Jana Oseska

data: 2015-03-19, autor: Kamila Czechowska

Szanowni muzealnicy - biogram Jana Oseska
Jako uzupełnienie fotografia z ok. 1917 r., otrzymałem ją od mieszkanki Osieka n. Not. Pani Ireny Apalczyk /ze zbiorów rodzinnych/ dla celów opracowywania materiałów historycznych - regionu Osieka, Wyrzyska i okolicy - związanych z okolicznościową wystawą fotograficzną o tej okolicy. Pozwoliłem sobie do tej wystawy zapożyczyć biogram pana Jana z waszej strony i mam niejako całość o tej osobie. Zdjęcie jest wolne od praw autorskich trochę poreperowane graficznie /plamy, załamania, ubytki/.
Pozdrawiam
Roman Tadych Kcynia

Z biogramem wspomnianego powstańca - » więcej

Bój o Szubin w kolorze

data: 2015-03-09, autor: Kamila Czechowska

Bój o Szubin w kolorze
Roman Tadych z Kcyni od kilku lat współpracuje w naszym projekcie. Tym razem udostępnił koloryzowane rysunki z przebiegu bitwy o Szubin z 1919 r. Dziękujemy i zapraszamy do współpracy.
» więcej

Stanisław Kromrych - mianowany podporucznikiem

data: 2015-03-03, autor: Kamila Czechowska

Stanisław Kromrych - mianowany podporucznikiem
Zbiory Muzeum Ziemi Szubińskiej powiększyły się w ostatnim czasie o dyplom mianowania za udział w Powstaniu Wielkopolskim Stanisława Kromrycha na stopień podporucznika. Rada Państwa podjęła tę decyzję 24.06.1972 r. Dyplom do zbiorów Muzeum przekazała rodzina Kromrychów z Samoklęsk Dużych. Z biogramem Stanisława Kromrycha można zapoznać się TUTAJ.
Dziękujemy.
» więcej

Nowe biogramy autorstwa W. Kicmana

data: 2015-03-02, autor: Katarzyna Cieniuch

Nowe biogramy autorstwa W. Kicmana
W zakładce powstańcze biogramy umieszczone zostały nowe biografie opracowane i przekazane na stronę przez Wojciecha Kicmana. Są to biogramy: Antoniego Pietrzaka, Władysława Pinkowskiego, Franciszka Płaczka, Władysława Mariana Szułdrzyńskiego, Stanisława Najdocha, Michała Lewandowskiego, Franciszka Piaseckiego, Waleriana Gołąbka. Dziękujemy za przekazanie kolejnych powstańczych biografii i udostępnienie ich korzystającym ze strony.  » więcej

I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo

data: 2015-02-17, autor: Kamila Czechowska

I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo
W rocznicę rozejmu w Trewirze 16 lutego 2015 r. odbył się I bieg im. Mariusza Wachtla na trasie Gniezno - Rynarzewo. Wybór patrona trasy nie jest przypadkowy. Mariusz Józef Wachtel, sierżant Oddziału Gnieźnieńskiego (dowódca 4. Kompanii Gnieźnieńskiej), urodził się 11 stycznia 1892 r. w Gnieźnie, tam mieszkał. Poległ 18 lutego 1919 r. pod Rynarzewem w trakcie sławnej bitwy o pociąg pancerny. Pochowany został w Gnieźnie.
W bieg fizycznie zaangażowało się siedmioro biegaczy, z których każdy miał do pokonania dziesięciokilometrowy odcinek. W biegu udział wzięli: Monika Rybak, Krzysztof Celka, Marcin Tomczak, Jacek Jagodziński, Bartosz Perek, Mateusz Kosmaczewski, Ramzes Temczuk. Z Gniezna wyruszono o [ ... ] » więcej

XVII powiatowy konkursu wiedzy historycznej

data: 2015-02-17, autor: Kamila Czechowska

XVII powiatowy konkursu wiedzy historycznej
12 lutego 2015 roku w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią odbyła się XVII edycja powiatowego konkursu wiedzy historycznej "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych." Patronat nad nim objął Tomasz Miłowski - Starosta Nakielski. Podobnie jak w ubiegłym roku współorganizatorami konkursu była: Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło nad Notecią.
Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy obejmował część pisemną, która spośród reprezentantów dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych wyłoniła trzy najlepsze drużyny. W drugim etapie znalazły się drużyny:
III Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół [ ... ] » więcej

Święto Patrona Szkoły w dniu 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/19

data: 2015-02-16, autor: Kamila Czechowska

Święto Patrona Szkoły w dniu 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/19
13 lutego 2015 r. tuż przed feriami zimowymi cała społeczność szkolna w Rynarzewie obchodziła Dzień Patrona Szkoły - Powstańców Wielkopolskich. W uroczysty sposób chcieliśmy uczcić bohaterskie czyny naszych przodków. Uczniowie z Koła historycznego pn. „Z historią na wesoło!” pod kierunkiem p. Lidii Nowak przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klas I-III spotkanie integracyjne w formie zabawy w sąd pt. „Zbliżmy się do naszej historii”. Uczniowie z klas Ia, Ib i Ic po raz pierwszy poznali historyczne wydarzenia z dziejów regionu i kraju. Wnosząc sprawę do sądu uczniowskiego, chcieli poznać kim byli powstańcy wielkopolscy i dlaczego szkoła nosi ich imię. Pozostali uczniowie utrwalili [ ... ] » więcej

Wezwanie do sądu

data: 2015-02-12, autor: Kamila Czechowska

Wezwanie do sądu
Sąd nad Powstaniem Wielkopolskim odbędzie się 13.02.2015 r. w Szkole Podstawowej w Rynarzewie. Przedstawiciel Muzeum Ziemi Szubińskiej otrzymał już wezwanie! Szczegóły na wezwaniu.
» więcej

CHWAŁA BOHATEROM ! - zawody w wieloboju

data: 2015-02-03, autor: Kamila Czechowska

CHWAŁA BOHATEROM ! - zawody w wieloboju
Powstańcy Wielkopolscy 96 lat temu w zażartym boju pod Rynarzewem zdobyli niemiecki
pociąg pancerny. Zwycięstwo to zatrzymało uderzenie nieprzyjaciela skierowane prosto w serce Wielkopolski.
CHWAŁA BOHATEROM!
Zapraszamy wszystkich chętnych na zawody w wieloboju obronnym z okazji 96 rocznicy
zdobycia pociągu pancernego.
Miejsce: Zespół Szkół w Rynarzewie
Czas: 14 II 2015 r., godz. 13
W programie: strzelanie z broni pneumatycznej, rzut granatem, konkurencja sprawnościowa
oraz prezentacja współczesnych sposobów zwalczania broni pancernej
organizatorzy: » więcej

Nowe władze koła w Mroczy

data: 2015-02-01, autor: Kamila Czechowska

Nowe władze koła w Mroczy
Dnia 30 stycznia 2015 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła TPPW 1918/1919 im. ppor. F. Borzycha w Mroczy, podczas którego m.in. udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi, wybrano nowy Zarząd Koła, Komisję Rewizyjną Koła na kolejną kadencję tj. lata 2015-2019 oraz podjęto stosowną uchwałę dot. wyboru delegatów na Zjazd Delegatów Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy. Ponadto ostatnią uchwałą było przyjęcie programu działania na rok 2015.

Nowy Zarząd przedstawia się następująco:
Prezes - Maria Nowacka
Wiceprezes - Krzysztof Polewczyński
Sekretarz - Justyna Piotrowska-Tojza
Skarbnik - Magdalena Musiał-Resler
Członek - mjr rez. [ ... ] » więcej

Kolejny odzew na nasz apel... Joanna Guzińska i jej album rodzinny

data: 2015-01-29, autor: Kamila Czechowska

Kolejny odzew na nasz apel... Joanna Guzińska i jej album rodzinny
Na apel Muzeum Ziemi Szubińskiej związany z realizacją projektu ALBUM RODZINNY MIESZKAŃCÓW SZUBINA I OKOLICY odpowiedziały już pierwsze osoby, które dostarczyły zdjęcia swoich rodzin. Są wśród nich zdjęcia portretowe, w gronie rodzinnym, ślubne, komunijne, z pogrzebów. Zachęcamy Państwa do podzielenia się z nami historią swojej rodziny, poszukania fotografii w swoich domowych archiwach, gdzie kryją się, jak się o tym przekonujemy, piękne pamiątki po przodkach, i udostępniania ich Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wystawa, która z nich powstanie, prezentowana będzie w pierwszej kolejności na stronie internetowej, a jesienią 2015 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Po [ ... ] » więcej

Zapraszamy na gminne obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wlkp. do Kcyni

data: 2015-01-21, autor: Kamila Czechowska

Zapraszamy na gminne obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wlkp. do Kcyni
Zapraszamy na gminne obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wlkp. do Kcyni

Dziekan Dekanatu Kcynia Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP Ks. kan. Michał Kostecki, Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Witczak, Dyrektor GCKiB im. K. Prillowej Ilona Kurdelska oraz Dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. w Kcyni Ewelina Marczak mają zaszczyt zaprosić na Gminne Obchody 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Odbędą się one w Kcyni, w piątek, 6 lutego 2015 r.

W programie:
godz. 10:45 - Zbiórka pocztów sztandarowych przy kościele pw. WNMP w Kcyni
godz. 11:00 - Apel pamięci i Msza św. w intencji Powstańców Wlkp. w kościele pw. WNMP
Po mszy [ ... ] » więcej

Zawody strzeleckie Stowarzyszenia Młody Szubin

data: 2015-01-20, autor: Kamila Czechowska

Zawody strzeleckie Stowarzyszenia Młody Szubin
Po zaciętej rywalizacji na podium stanęli: miejsce I Bartłomiej Szatkowski, miejsce II Damian Tomaszewski, miejsce III Adrian Jarmuż. W zawodach wzięło udział ponad 30 osób, w tym Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski, członkowie Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego 1939 z Nakła n. N (to była ich pierwsza wizyta w Szubinie), członkowie rynarzewskiej komórki LOK, uczniowie i absolwenci ZSP im. prof. Chroboczka (w tym uczniowie klasy mundurowej) oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Młody Szubin. Zawody tego typu to bardzo dobra forma integracji środowisk strzeleckich oraz okazja do promocji aktywności pro-obronnych. Organizatorzy pragną podziękować Burmistrzowi Szubina Arturowi Michalakowi za [ ... ] » więcej

Do młodzieży o zwycięskim powstaniu

data: 2015-01-19, autor: Kamila Czechowska

Do młodzieży o zwycięskim powstaniu
9 stycznia 2015 r. obchodziliśmy w Szubinie kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, z tej okazji 12 stycznia Muzeum Ziemi Szubińskiej odwiedzili uczniowie klas trzecich z Gimnazjum nr 1 z nauczycielką Marleną Posadzy. Choć na Powstanie Wielkopolskie nie ma wiele miejsca w programie nauczania historii w szkole, warto poznać przyczynę, przebieg i najważniejsze fakty związane z tak ważnym wydarzeniem w historii miasta, regionu i Polski. Historię walki poznali oglądając krótki film dokumentalny. Dodatkowo zwiedzili wystawę związanych z Powstaniem Wielkopolskim medali okolicznościowych, będących własnością kolekcjonera Zbigniewa Zwierzykowskiego, który na czas wystawy w muzeum udostępnił swoje [ ... ] » więcej

Akcja „Znicz” 2014 z kibicami

data: 2015-01-15, autor: Kamila Czechowska

Akcja „Znicz” 2014 z kibicami
Już od kilku lat kibice Lecha Poznań w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozstawiają znicze na grobach powstańców i w miejscach z tym wydarzeniem związanych. Na ten cel zostało zakupionych 3500 zniczy, które dotarły również do powiatu nakielskiego. Wcześniej na tereny Krajny w powiecie nakielskim przyjeżdżali ze zniczami chłopacy aż ze Skoków.W tym roku nastąpiła zmiana i cały powiat nakielski robią miejscowi. W związku z tym dużo miejsc doszło i trzeba było podzielić to na dwa dni. Z pierwszą partią zniczy ruszyliśmy już 26 grudnia. W Szubinie na pomniku PW położyliśmy flagę powstańczą i ruszyliśmy w trasę. Rynarzewo, Zamość i z [ ... ] » więcej

Inne media o rocznicy w Szubinie

data: 2015-01-10, autor: Kamila Czechowska

Inne media o rocznicy w Szubinie
O 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Szubinie, którą obchodziliśmy 9 stycznia 2015 r. napisały także inne media.
Remigiusz Konieczka - Tygodnik Regionalny PAŁUKI
Maciej Rejment - www.itvszubin.pl
TVP Bydgoszcz [ ... ] » więcej

96. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Szubinie

data: 2015-01-09, autor: Kamila Czechowska

96. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Szubinie
9 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 rozpoczęły się uroczystości w Szubinie związane z 96. rocznicą Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Samorządowcy powiatowi: wicestarosta Andrzej Kinderman, wiceprzewodniczący Wojciech Bethke, radni Beata Danielewska-Szymczak i Ignacy Pogodziński, samorządowcy gminni: wiceprzewodniczący rady Tomasz Kaszewski i Marek Kornalewicz, radni Hanna Adamczewska, Tadeusz Ciesielski, Marek Gajewski, Alina Kokocińska, Maciej Rejment, Henryk Sowa, przedstawiciele wojewody: Lidia Dąbrowska i Mieszko Klawikowski, poczty sztandarowe straży pożarnych, szkół oraz sztandar Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918-1919, dyrektorzy szkół, duchowni: ks. dziekan Tadeusz Lesiński, ks. prob. [ ... ] » więcej

IX Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919

data: 2015-01-08, autor: Kamila Czechowska

IX Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919
Obchody 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie rozpoczęliśmy 8 stycznia 2015 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej od konkursu wiedzy o tym wydarzeniu. W dziewiątej już edycji związanego z Powstaniem Wielkopolskim konkursu wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Szubin: Gimnazjum nr 1 w Szubinie, Zespołu Szkół w Kowalewie, Zespołu Szkół w Szubinie, Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test z pytaniami otwartymi, w którym musieli wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. głównych [ ... ] » więcej

96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy

data: 2015-01-07, autor: Kamila Czechowska

96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy
Dnia 5 stycznia 2015 roku w Mroczy odbyły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W mszy świętej w kościele pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP udział wzięły poczty sztandarowe m.in. z 1 batalionu logistycznego "Ziemi nakielskiej" w Bydgoszczy, Szkoły Podstawowej im. WP w Mroczy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy, Związku Kombatantów RP i BWP, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Witosławiu, OSP w Mroczy, OSP w Witosławiu oraz Stowarzyszenia Bractwa Św. Wojciecha w Mroczy. Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. Wojciech Cierniak - proboszcz parafii – Dziekan Dekanatu mroteckiego. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli w rytm [ ... ] » więcej

96. ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919

data: 2015-01-07, autor: Kamila Czechowska

96. ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
Przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak i Burmistrz Szubina Artur Michalak
zapraszają na uroczystość upamiętniającą 96. ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919. Uroczystość odbędzie się 9 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym.
Zbiórka przed cmentarzem o godz. 11.45. Po uroczystość na cmentarzu odbędzie się spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Organizatorzy proszą o wystawienie pocztów sztandarowych.
Organizatorzy:
Miejski Zespół Oświaty Sportu i Rekreacji w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej, Szubiński Dom Kultury, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Szubinie, Zespół Szkół w Szubinie » więcej

Podpowiedzi dla uczestników konkursu wiedzy

data: 2015-01-02, autor: Kamila Czechowska

Podpowiedzi dla uczestników konkursu wiedzy
Tegoroczny konkurs wiedzy rozpoczniemy w hollywodzkim stylu z Janem Fryczem w roli Paderewskiego. Niczym orzeł z wiersza wzbijemy się nad Wielkopolskę, nad miasta i wsie, a tam spotkamy najważniejszych bohaterów powstańczego zrywu razem z kibicami znanego klubu. Spędzimy noc w znanym hotelu i udamy się na Pałuki, ale zahaczymy też o Krajnę. W drodze do miejsc pamięci będziemy chodzili  po powstańczych szlakach i ulicach nie tylko w Szubinie.
» więcej

96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gminie Mrocza oraz w Bydgoszczy.

data: 2014-12-29, autor: Kamila Czechowska

96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gminie Mrocza oraz w Bydgoszczy.
W dniu 27.12.2014r. w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu, wzięliśmy jak co roku (delegacja mroteckiego Koła TPPW uczestniczy od 2008r.) udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja
w składzie: Maria Nowacka, Magdalena Musiał-Resler, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym w mszy św.
w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła [ ... ] » więcej


znaleziono 798, strona 11 z 32

<<< poprzednia  -  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  -  następna >>>


Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj17
wczoraj15
razem115717

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi