Aktualności
Powiatowe Obchody 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Kcyni
data: 2018-02-07, autor: Kamila Czechowska
W piątek, 2 lutego obchodzono w Kcyni 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Tegoroczne obchody miały rangę powiatową. Rozpoczęto je od zbiórki na Rynku w Kcyni, gdzie poczty sztandarowe i delegacje zostały wprowadzone przez Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP RP druha Damiana Łyszczarza. Następnie uczniowie ZSO w Kcyni odczytali apel pamięci wymieniając nazwiska powstańców nie tylko poległych w bojach pod Kcynią, ale także tych którzy zmarli na przestrzeni kolejnych lat. W ustaleniu listy nazwisk pomógł historyk p. Marcin Lisiecki. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy obelisku poświęconym Powstańcom Wlkp. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Starosta Nakielski Tomasz Miłowski i Wicestarosta Andrzej Kinderman, Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Witczak, radni Powiatu Nakielskiego i Rady Miejskiej, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Roman Kłos wraz z Zastępcą st. bryg. Franciszkiem Sobiechowskim, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji kom. Mariusz Gaik i Komendant Komisariatu Policji asp. sztab. Piotr Smoliński, dyrektorzy szkół z terenu Powiatu Nakielskiego i Gminy Kcynia, rodziny Powstańców, sołtysi, organizacje, partie polityczne i mieszkańcy. Wartę przy pomniku pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którzy ubrani byli w powstańcze mundury oraz członkowie Jednostki Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku. Uroczystości na Rynku poprowadziła Anna Duda-Nowicka. Następnie w intencji Powstańców Wlkp. i Ojczyzny w kościele pw. WNMP została odprawiona Msza św. Sprawował ją ks. kan. Michał Kostecki, a Mszę uświetnił swoim występem Chór Akatyst pod kierunkiem p. Agnieszki Maciejewskiej. Dalsza część uroczystości przebiegała w ZSO Kcyni, gdzie młodzież – Agnieszka Kubijk i Maciej Starzomski - powitała przybyłych gości, a następnie głos zabrał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.To nasz patriotyczny obowiązek – upamiętniać ludzi i wydarzenia, dzięki którym odradzała się nasza Niepodległość. Wielkopolanie poprzez udział w powstaniu dali rodakom dowód na to, że poniesiony trud w walce o Ojczyznę można zakończyć sukcesem. Powstanie Wielkopolskie i pamięć o nim jest mocno zakorzeniona w świadomości kcynian. Wielu z nas miało w rodzinie powstańca, wielu z nas znało ich osobiście, wielu z nas o nich słyszało. Dzięki różnym inicjatywom pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego i samym powstaniu jest ciągle żywa. Kolejne rocznice przypominają nam o bohaterskim czynie ludzi, którzy odpowiedzieli na apel bez większego zastanawiania się i poderwali się do walki powstańczej bez przygotowania, często bez umundurowania, bez uzbrojenia poszli w bój mając na ustach słowa „Bóg Honor Ojczyzna”. Jedna z ważniejszych bitew frontu północnego odbyła się właśnie pod Kcynią – w okolicy Zabłocia i Malic – w dniach 2-3 lutego 1919 r. Stąd w dniu dzisiejszym obchodzimy uroczystości powiatowo-gminne pamięci Powstania Wielkopolskiego – podkreślił Burmistrz Kcyni.
W dalszej części głos zabrał Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, który dziękując za dotychczasową działalność ZSO w zakresie krzewienia wiedzy o powstaniu na ręce dyrektor Katarzyny Kluczyńskiej przekazał okolicznościowy grawerton. Starosta w swoim wystąpieniu mówił o zbliżającej się 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i trwających do niej przygotowaniach. Szacunek do historii Polski niech będzie połączony z szacunkiem do niezależnego samorządu, powiatu czy gminy. Spójrzmy na tę różnorodność jako na całość, na zaletę. Dzisiaj tutaj w Kcyni łączą nas atrybuty Polski, atrybuty naszej ukochanej Ojczyzny. Symbole narodowe, flaga, biały orzeł, każda wyśpiewana zwrotka hymnu niech prowokuje nas do refleksji nad tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy – apelował Starosta Tomasz Miłowski.
Młodzież pod kierunkiem Dobromiły Siewkowskiej przygotowała program słowno-muzyczny, którego przerywnikiem był film z Powiatowego Turnieju Szkół, który odbył się 16 stycznia. Na koniec wręczono nagrody w Powiatowym Turnieju Szkół oraz Powiatowym Konkursie Plastycznym. Na czas obchodów budynek Urzędu Miejskiego został przyozdobiony powstańczymi flagami. Na czas uroczystości w ZSO uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z Mobilną wystawą o Powstaniu Wielkopolskim, będącą własnością Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdamnna w Szubinie.
Organizatorzy obchodów: Starostwo Powiatowe w Nakle, Urząd Miejski w Kcyni, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, Parafia pw. WNMP w Kcyni, Towarzystwo Historyczne Kcynia, Gminne Centrum Kultury i Biblioteki.
Tekst Anna Duda-Nowicka, fot. Ewa Hałas i Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni
Więcej zdjęć --TUTAJ
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-23
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj4
wczoraj24
razem164002
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi