O projekcie
Nikt im iść nie kazał a poszli oraz Ty wnuku władasz numerycznym kodem - te słowa ze znanych wierszy o powstańcach i Powstaniu Wielkopolskim przyświecały mi przy tworzeniu projektu na stronę internetową poświęconą powstaniu. Każdego roku, uczestnicząc w działaniach związanych z upamiętnianiem zrywu na naszym terenie, myślałam o niedostatecznej wiedzy na temat zwycięskiego powstania. Wtedy zrodził się pomysł, by znaleźć sposób, by coraz bardziej bezimiennych bohaterów tamtych dni przywrócić społeczeństwu. Stojąc w 15 czy 20 stopniowym mrozie przed jednym z wielu miejsc pamięci, by skromną wiązanką oddać im hołd, myślałam o zamkniętych domowych archiwach, o muzealnych kartonach, które skrywają ludzki los dostępny tylko w grudniu, styczniu i lutym, gdy powstańcy stają do apelu podczas wystawy okolicznościowej. Z kart słowników, które współtworzyłam i które ukazywały się w ograniczonym nakładzie, spoglądali na mnie powstańcy. W mundurach pruskiej armii, wśród najbliższych, z gromadką dzieci, w Wojsku Polskim, w cywilnym ubraniu - oni. Dzięki projektowi 90 lat później technologia przychodzi nam z pomocą.
W tych komercyjnych czasach z bezinteresowną pomocą przychodzą ci, którym ten powstańczy temat jest bliski. To autorzy biogramów i tekstów naukowych i popularnonaukowych, które umieszczone są na stronie, autorzy i właściciele zdjęć uzupełniających podejmowane tematy. Swoim doświadczeniem dzielą się także autorzy lekcji o powstaniu. Za pomocą portalu udostępniamy materiały archiwalne z muzealnego zasobu oraz z archiwów domowych. Przedstawiamy naszą biblioteczkę, by każdy, kto szuka opracowań związanych z powstaniem, wiedział, którą książkę czy artykuł prasowy może znaleźć w szubińskim muzeum.
Przy realizacji projektu pomoc okazują nam także partnerzy, którzy umieszczają logo naszej strony na swoich stronach. To samorządy powiatowe i gminne, instytucje kultury i organizacje społeczne, a także właściciele portali społecznych.
Nie sięgamy po książki, nie szperamy w mniej lub bardziej niedostępnych archiwach. Wpisujemy nazwę strony i już...
koordynator : Czechowska Kamila
redakcja :
kolegium redakcyjne :
korektor :
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj4
wczoraj19
razem163962
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi