Powstańcze biografie

 Szukaj w bazie danych 
  A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N Ń O P R S Ś T U W Y Z Ż    Piechowiak Edmund

Piechowiak Edmund (1894 - ?), ur. w 1894 r. w Miasteczku Krajeńskim. Syn Wincentego i Marii. Jego ojciec był kościelnym. Wspólnie z rodzicami oraz bratem Kazimierzem i siostrą Władysławą mieszkał w „organistówce” przy kościele. Powszechną szkołę katolicką ukończył w Miasteczku Krajeńskim, a gimnazjum w Nakle. Studia z zakresu medycyny ukończył w Poznaniu.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako młody lekarz brał udział w walkach powstańczych razem z Marcelim Nowakiem.
Po zakończeniu działań wojennych pracował w Miasteczku jako lekarz. Był członkiem Koła Śpiewaczego przy kościele parafialnym oraz chóru „Lutnia”. Po kilku latach podjął pracę w Warszawie jako lekarz specjalista. Od tego czasu wszelkie kontakty z rodziną w Miasteczku Krajeńskim zostały z nim zerwane.
Nazwisko Edmunda Piechowiaka znajduje się na tablicy pamiątkowej poświęconej powstańcom wielkopolskim w Miasteczku Krajeńskim.


autor publikacji : Wojciech Kicman


bibliografia : Na podstawie informacji udzielonej przez Edmunda Piechowiaka (bratanka), a spisanych przez Jolantę Herdzik.


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2021-01-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj10
wczoraj27
razem129718

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi