Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      2013-06-07 » IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie

miejsce wydarzenia : BrzozaIX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie
W piątek, 7.06.2013 r., w Brzozie koło Bydgoszczy odbył się IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 z województwa kujawsko-pomorskiego. Do tej malowniczej miejscowości położonej w gminie Nowa Wieś Wielka, w powiecie bydgoskim przybyły delegacje szkół noszących za patronów powstańców wielkopolskich oraz koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W IX Zlocie pod nazwą w „Gościnie u przyjaciół” udział wzięły szkoły: Gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa w Rynarzewie, Szkoła Podstawowa w Pakości, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kruszwicy, Szkoła Podstawowa w Brzozie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Trzeciewnicy, Gimnazjum nr 2 w Szubinie, Publiczne Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim, Gimnazjum nr 1 w Żninie, Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich oraz delegacje z koła TPPW w Mroczy. Gości w murach Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Brzozie powitała jej dyrektor p. Barbara Kępczyńska. Następnie wójt gminy Nowa Wieś Wielka p. Wojciech Oskwarek zaprezentował historię pomnika Powstańców Wielkopolskich na tzw. Kozaku, którzy polegli w bitwie o Brzozę w styczniu 1919 r. Pomnik poświęcony i odsłonięty w 1923 r. został zburzony przez niemieckiego okupanta we wrześniu 1939 r. Jego odbudowy i ponownego odsłonięcia dokonano w styczniu 2012 r. Delegacje uczestniczące w Zlocie otrzymały z rąk wójta Skwarka pamiątkowe albumy o gminie. Kolejnym punktem było oddanie hołdu poległym w 1919 r. powstańcom. Pod pomnikiem delegacje szkół i kół oraz władz samorządowych gminy złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
WIĘCEJ O POMNIKU W BRZOZIE --- ZOBACZ TUTAJ
W drugiej części zlotu uczniowie uczestniczyli w zajęciach plastycznych, podczas których z gliny lepili makiety pomnika powstańców w Brzozie oraz uczestniczyli w rajdzie rowerowym i pieszym po terenie gminy Nowa Wieś Wielka, który zakończył się wspólną biesiadą na terenie leśnictwa Smolno. Gospodarz tego miejsca leśniczy inż. Sławomir Fac opowiedział m.in. historię 300-letniego dębu w pobliżu leśniczówki, pod którym w 1919 r. odpoczywali powstańcy nacierający na pobliską Brzozę. W tym samym czasie, kiedy uczniowie zwiedzali okolice (dworek myśliwski rodziny hrabiów Skórzewskich) oraz podziwiali walory przyrodnicze Puszczy Bydgoskiej, nauczyciele uczestniczyli w warsztatach metodycznych prowadzonych przez p. Grażynę Szczepańczyk z KPCEN w Bydgoszczy i Ewę Grzankę ze szkoły w Brzozie. Zlot zakończył się wspólnym śpiewem i zabawą przy ognisku.
Kolejny jubileuszowy X Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z woj. kujawsko-pomorskiego odbędzie się w 2014 r. w gościnnej Pakości, która już dziś zaprasza w swoje progi. W IX Zlocie z terenu gminy Szubin uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie z opiekunem koła TPPW p. Lidią Nowak, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Szubinie wraz z opiekunami p. Mariolą Polańską i Agnieszką Grobelską-Staniszewską oraz prezes szubińskiego koła TPPW 1918-1919 im. ks. Ludwika Sołtysińskiego p. Piotr S. Adamczewski. Według uczestników Zlotu słowa uznania należą się organizatorom tej wspaniałej imprezy, która po raz kolejny zintegrowała środowiska szkolne upamiętniające wydarzenia związane z powstaniem wielkopolskim 1918-1919 na terenie Pomorza i Kujaw.


autor publikacji : Piotr S. Adamczewski


 IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie  IX Zlot Szkół i Kół im. Powstańców Wielkopolskich z Kujaw i Pomorza w Brzozie

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2021-01-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj13
wczoraj27
razem129721

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi