Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      2013-02-16 » Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie

miejsce wydarzenia : KościanKryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie
Dobra zabawa pod hasłem Wolność, uśmiech na twarzach uczestników i organizatorów - tak było 16.02.2013 r. w Kościanie, gdzie 94 lata po podpisaniu pokoju w Trewirze załopotały powstańcze flagi. Stało się to za sprawą gry miejskiej „Kryptonim Wolność” i „Gazety Polskiej” datowanej na 16.02.1919 r. Inicjatywa otrzymała także dodatkowe wsparcie ze strony władz samorządowych. Wsparcie, które można uznać za wzorcowe. I nie chodzi tu tylko o środki finansowe z kasy magistratu. Idee powstańczą wsparto poprzez osobiste zaangażowanie. W Kościanie nie tylko burmistrz Michał Jurga i wiceburmistrz Maciej Kasprzak wystąpili w mundurach powstańczych. W mundurze przyjechał odwiedzić powstańczy Kościan także Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak i Przewodniczący Sejmiku Województwa Lech Dymarski.
"Gazeta Polska" ukazywała się w Kościanie w latach 1902-1939. Z okazji 94. rocznicy zrywu środowisko kościańskie podjęło udaną próbę rekonstrukcji dziennika. Rekonstrukcja jest wierna tradycyjnej formule graficznej. Kolportaż był prowadzony podczas Gry Miejskiej "Kryptonim Wolność", która przeprowadzona została w Kościanie 16.02.2013 r. Koncepcja gazety to wspólne dzieło Jerzego Zielonki i Teresy Masłowskiej. Projekt konsultował prof. dr hab. Bogusław Polak. Opracowanie graficzne: Grzegorz Pawlak. Teksty przygotowali: Zenon Jóźwiak, Gerwazy Konopczyński, Teresa Masłowska, Jan Pawicki, Hubert Zbierski, Jerzy Zielonka. Ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. dra med. Henryka Florkowskiego w Kościanie, Agencji Artystycznej Artyleria w Poznaniu. Wydawcą na zlecenie Urzędu Miejskiego w Kościanie jest "Gazeta Kościańska". Autorzy wydawnictwo poświęcili pamięci historyka Powstania Wielkopolskiego śp. dra Piotra Bauera. Nakład: 8.000 szt. ,,Gazeta Polska" ma również akcent szubiński, za co serdecznie inicjatorom tego nowatorskiego wydarzenia dziękujemy.
16.02.2013 r. Kościan zmienił swoje oblicze. Na ulicach roiło się od patroli niemieckich, które stworzyli członkowie grup rekonstrukcyjnych. Scenariusz gry, w której wzięło udział około 140 młodych ludzi, oparty był na historycznych wydarzeniach z 29 i 30.12.1918 r. Grupa kościańskich harcerzy z Rezerwy Skautowej przeprowadziła wówczas akcję o kryptonimie “Wolność”. Opis tej akcji dostępny był na łamach rozdawanej w tym dniu „Gazety Polskiej”. Celem rozgrywki jest zdobycie przez graczy wiedzy o przebiegu pierwszych dni Powstania Wielkopolskiego w Kościanie. Każda misja była punktowana, a na drużyny, które osiągnęły najlepsze wyniki, czekały atrakcyjne nagrody. Organizatorzy zachęcali graczy do stylizacji - przebrania się za mieszkańców Kościana sprzed 94 lat, a każda drużyna, która miała w swych szeregach choć jedną przebraną osobę, dostawała punkty bonusowe.
Zdjęcia: Teresa Masłowska


autor publikacji : Kamila Czechowska


 Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie  Kryptonim Wolność - gra miejska w Kościanie

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2022-08-08
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj18
razem148404

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi