Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      



2012-10-14 » Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie

miejsce wydarzenia : Szubin



Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie

14.10.2012 r. o godz. 10.00 wprowadzeniem do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie pocztów sztandarowych rozpoczęła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci. Poświęcony on jest majorowi Maksymilianowi Zodrowowi, który zamordowany został w Katyniu. Inicjatorem upamiętnienia w ten sposób ofiary II wojny światowej jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie im. ks. Ludwika Sołtysińskiego oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Uroczystość odbyła się pod patronatem proboszcza Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie księdza Jacka Pawelczyka i burmistrza Szubina Ignacego Pogodzińskiego. Współorganizowana była przez Urząd Miejski w Szubinie oraz Szubiński Dom Kultury.
Mszę św. celebrował ks. proboszcz Jacek Pawelczyk. Podczas Mszy św., w której uczestniczyła rodzina majora Zodrowa z Dziembowa, Kąkolewic, Rogoźna, ks. proboszcz przedstawił biogram Maksymiliana Zodrowa. Data, która wybrana została na posadzenie dębu, nie jest przypadkowa. Jest to Dzień Nauczyciela, a Maksymilian Zodrow był w czasach zaboru pruskiego nauczycielem w Szubinie. Po Mszy św. zebrani udali się na plac Wolności. Przybyli między innymi dziekan dekanatu szubińskiego ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. Michał Kudłacik, przedstawiciele wojewody Mieszko Klawikowski i Lidia Dąbrowska, radni Rady Powiatu na czele z przewodniczącym Arturem Michalakiem, radni Rady Miejskiej na czele z wiceprzewodniczącym Andrzejem Wroną, nadkomisarz Krzysztof Zawołański, młodszy brygadier Mariusz Mantych, dyrektor MZOSiR Marek Nowicki, naczelnik Edmund Karnowski, dyrektorzy szkół, instytucji kultury, prezesi kół oraz mieszkańcy Szubina. Uroczystość prowadził prezes TPPW Piotr Adamczewski, a gości powitał burmistrz Ignacy Pogodziński. Następnie Kamila Czechowska z Muzeum przybliżyła ideę Dębów Katyńskich. Kulminacyjnym momentem było posadzenie Dębu Katyńskiego przez członków rodziny: Urszulę, Stanisława i Łukasza Cerajewskich oraz Reginę i Michała Piochacz, burmistrza i ks. proboszcza. Po posadzeniu ks. proboszcz Jacek Pawelczyk odmówił modlitwę i poświęcił dąb. W imieniu rodziny za pamięć o Maksymilianie Zodrowie podziękowała Urszula Cerajewska. Na uroczystości nie zabrakło też szubińskich harcerzy, którzy złożyli znicz. Dąb zakupiony został przez Urząd Miejski w Szubinie. Po uroczystości rodzina Maksymiliana Zodrowa gościła w szubińskim Muzeum.GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI -----------------ZOBACZ TUTAJ
Na uroczystości nie zabrakło pocztów sztandarowych: Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły, Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja z Szubina, Zespołu Szkół w Szubinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kowalewie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie.


Organizatorzy dziękują rodzinie majora Maksymiliana Zodrowa za przybycie i udział w uroczystości, ks. proboszczowi Jackowi Pawelczykowi i ks. dziekanowi Tadeuszowi Lesińskiemu, ks. seniorowi Michałowi Kudłacikowi za modlitwę, władzom miejskim Szubina na czele z panem burmistrzem Ignacym Pogodzińskim za pomoc w zorganizowaniu uroczystości (zakup sadzonki dębu, pomoc logistyczna), Szubińskiemu Domowi Kultury i pani dyrektor Alinie Gordon za nagłośnienie, policji z Komisariatu w Szubinie za kierowanie ruchem i zapewnienie bezpieczeństwa podczas uroczystości.

Rys biograficzny
ZODROW Maksymilian (1883-1940) major Wojska Polskiego, wykładowca szkoły podchorążych piechoty, nauczyciel. Urodził się w 1883 r. w Dziembowie koło Chodzieży. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Łobżenicy w latach 1901-1904 uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego we Wschowie. W latach 1904-1914 był nauczycielem w szkołach powszechnych m.in. w Szubinie i Pakości. Jak wielu Polaków z terenu zaboru służył w wojsku pruskim. W czasie I wojny światowej dostał się do niewoli angielskiej, z której wrócił w 1919 r. Po powrocie wstąpił do Wojska Polskiego. W 1921 r. mianowany został na stopień porucznika, a w 1922 r. został awansowany na stopień kapitana. Służył w P.K.U. w Szamotułach i Kaliszu. Za wyróżniającą służbę w 1926 r. otrzymał pochwałę Dowódcy Okręgu Korpusu. W 1929 r. przeszedł w stan spoczynku i rozpoczął pracę w Szkole Podoficerskiej Piechoty. W sierpniu 1939 r. otrzymał kartę mobilizacyjną i został wyznaczony na komendanta miasta Kalisza. Po zajęciu miasta w dniu 3 września 1939 r. udał się wraz ze swoim wachmistrzem w kierunku Konina, gdzie odwiedził w domu swoją żonę i córkę, która wspomina, że wówczas po raz ostatni widziała swojego ojca. W grudniu 1939 r. żona Maksymiliana Melania otrzymała jedyny list od męża z Kozielska. Maksymilian Zodrow 27 kwietnia 1940 r. został zabity strzałem w tył głowy w lesie katyńskim. W 1943 r. jego ciało zostało ekshumowane przez Niemców i umieszczone na liście ofiar pod numerem 0760. Decyzją numer 349/MON ministra obrony narodowej Aleksandra Szczygło z dnia 5 października 2007 roku kapitan Maksymilian Zodrow został awansowany pośmiertnie na stopień majora Wojska Polskiego. Odznaczony był m.in. Krzyżem Żelaznym II klasy, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem za Wojnę 1918-1921, Medalem za Długoletnią Służbę, Srebrnym Krzyżem Zasługi RP. Zawarł związek małżeński z Melanią Flieger, mieli dwoje dzieci: Pawła i Izabelę.
GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI -----------------ZOBACZ TUTAJ


autor publikacji : Kamila Czechowska


 Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie   Dąb Katyński Maksymiliana Zodrowa już rośnie

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-04-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj14
wczoraj14
razem160128

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi