Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      



2016-04-09 » Pamięć koniecznym warunkiem, by budować przyszłość

miejsce wydarzenia : Słupy-Szubin-Szaradowo-Kcynia-Panigródz-Wągrowiec-Smogulec-Nakło



Pamięć koniecznym warunkiem, by budować przyszłość
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach po raz kolejny spełnił obowiązek wobec przeszłości, zachowując pamięć o tym , co działo się w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Krajnie i Pałukach, dla przyszłych pokoleń. 9 kwietnia 2016 r. w ramach projektu ,,Powstanie Wielkopolskie w obiektywie” dofinansowanego przez Powiat Nakielski odbyła się wycieczka do miejsc pamięci m.in. Szaradowo-Kcynia –Wagrowiec- Smogulec, której celem było oddanie hołdu poległym powstańcom, modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. W projekcie udział wzięli członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii św. Wita w Słupach, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego przy Muzeum Ziemi Szubińskiej na czele z panią prezes Mariolą Polańską, uczniowie koła historycznego Gimnazjum nr 1 w Szubinie , wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z Parafii św. Wita w Słupach oraz Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Łabiszynie pani Ewa Leżoń.
Partnerem w realizacji projektu jest Muzeum Ziemi Szubińskiej. Historię bohaterów Powstania Wielkopolskiego i Miejsc Pamięci związanych z powstaniem przybliżyła dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej pani Kamila Czechowska. Modlitwę za poległych powstańców poprowadził ks. kan. Leszek Kroll proboszcz Parafii św. Wita w Słupach.
Upamiętnianie wydarzeń jest sprawą oczywistą. Św. Jan Paweł II w książce ,,Pamięć i tożsamość” pisał: ,,bez pamięci o przeszłości nie ma właściwej tożsamości- więc i teraźniejszości, i przyszłości”. Propagowanie treści historycznych w środowisku lokalnym to jedno z głównych zadań jakie przyjął na siebie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach. Wszystkie te wydarzenia i działania zmierzają do popularyzowania wiedzy o dziedzictwie narodowym, do upamiętniania postaci ,do pamięci o bohaterach walczących o naszą niepodległość. Realizacja tego typu projektów pozwala na budowanie więzi emocjonalnych z regionem, na kształtowanie dumy z ,,małej-wielkiej” historii. Historia jest budulcem, przestrogą na przyszłość, daje też szeroką wiedzę o człowieku, jego relacjach i postawach. Nasza historia z jednej strony trudna i bolesna, a z drugiej strony budulec dumy z heroicznych postaw polskich bohaterów. Projekt koordynowała prezes POAK Marlena Posadzy.
Zdjęcia z wycieczki autorstwa Katarzyny Tatar, Kamili Czechowskiej i Aleksa Janowiaka --- TUTAJ.



autor publikacji : Posadzy Marlena


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-12-26
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj6
wczoraj16
razem164550

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi