Wydarzenia
2015-02-13 » Święto Patrona Szkoły w dniu 96. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w Rynarzewie
miejsce wydarzenia : Rynarzewo
13 lutego 2015r. tuż przed feriami zimowymi cała społeczność szkolna w Rynarzewie obchodziła Dzień Patrona Szkoły - Powstańców Wielkopolskich. W uroczysty sposób chcieliśmy uczcić bohaterskie czyny naszych przodków. Uczniowie z Koła historycznego pn. „Z historią na wesoło!” pod kierunkiem p. Lidii Nowak przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek z klas I-III spotkanie integracyjne w formie zabawy w sąd pt. „Zbliżmy się do naszej historii”. Uczniowie z klas Ia, Ib i Ic po raz pierwszy poznali historyczne wydarzenia z dziejów regionu i kraju. Wnosząc sprawę do sądu uczniowskiego chcieli poznać kim byli powstańcy wielkopolscy i dlaczego szkoła nosi ich imię. Pozostali uczniowie utrwalili znajomość symboli narodowych, poszerzyli słownictwo o wyrazy wynikające z procedury sądowej oraz prezentowały postawy świadków z czasów powstania tj. sanitariuszka, ksiądz Mieczysław Buławski, bohater powstania, ranny w boju, matka z dzieckiem, wrogowie-Niemcy, potomek Ignacego Paderewskiego, nauczyciel, i naukowiec –badacz tematu z obecnych czasów. Na dużą uwagę zasługują rekwizyty przygotowane przez uczniów, które wiernie odpowiadały dawnej epoce i nastrojowi tych smutnych wydarzeń z naszej historii np. bohaterowie powstania, świadkowie, postacie sędziów, oskarżyciela, obrońcy, ławników, sekretarza i woźnego sądowego. Stworzenie nastroju do prezentacji opowieści z przeszłości udało się stworzyć poprzez wzorową postawę uczniów słuchaczy, którzy w ciszy i skupieniu przyglądali się inscenizacji swoich starszych kolegów i rówieśników.
Atrakcją spotkania okazał się gościnny występ Kustosz Muzeum Ziemi Szubińskiej pani Kamili Czechowskiej w roli świadka naukowca/badacza i dyrektora szkoły pana Janusza Nowakowskiego w roli świadka potomka Ignacego Paderewskiego. Tłem naszej scenografii była wystawa pt. „Twarze Powstania Wielkopolskiego” ze zbiorów szubińskiego muzeum.
Na zakończenie zabawy odczytano wyrok sądu i wykonano pamiątkowe zdjęcia autorstwa pani Elżbiety Lasik. Po wspólnym zaśpiewaniu Pieśni szkoły rozeszliśmy się w dobrych radosnych nastrojach do klas.
Organizatorzy z koła historycznego pięknie dziękują Gościom, Paniom wychowawczyniom oraz wszystkim kolegom i koleżankom z klas I, II i III za wspólnie przygotowaną żywą lekcję historii.
autor publikacji : Lidia Nowak
linki :
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-12-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj10
wczoraj12
razem164492
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi