Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      



2014-06-01 » Mój pradziadek w okopach I wojny światowej... - nowa wystawa

miejsce wydarzenia : Szubin



Mój pradziadek w okopach I wojny światowej... - nowa wystawa
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza od 1 czerwca do zwiedzania nowej wystawy pt. Pod Sommą, Tannenbergiem, Marną i Verdun... Mój pradziadek w okopach I wojny światowej 1914-1918. Wystawa z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

I wojna światowa wybuchła 28 lipca 1914 r., a bezpośrednim jej powodem było zabójstwo w Sarajewie następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Był to jedynie wygodny pretekst, bo jak można wytłumaczyć fakt, że zabójstwo arcyksięcia wywoła lawinę wojenną, która będzie się przetaczać przez Europę w latach 1914–1918? Była to wojna okrutna i totalna, to znaczy, że były w nią zaangażowane całe społeczeństwa i cała gospodarka. Pomysł wystawy związany jest z jubileuszem wojny. Z pożółkłych, wyblakłych i zniszczonych fotografii spoglądają na nas żołnierze zaborczych armii, w których bije polskie serce.
W mundurach obcego wojska przyszło im sto lat temu walczyć na frontach I wojny światowej. Na zdjęciach, które
później wysyłali do bliskich, stoją w okopach, gotowi do wymarszu dumnie prezentują uzbrojenie, w przerwie walk czekają na posiłek. Jest też widoczna ciemna strona wojny. Lista strat podaje tysiące polsko brzmiących
nazwisk mieszkańców zaboru pruskiego, którzy powołani zostali do służby w obcej armii. Widzimy ich na zdjęciach z lazaretów. Część nigdy nie wróciła do domu. Inni po powrocie w rodzinne strony walczyli o wolność Polski w szeregach Powstania Wielkopolskiego.Zapraszamy do zwiedzania wystawy. Powstała ona ze zbiorów
szubińskiego muzeum i dzięki życzliwości osób, które użyczyły swoich rodzinnych pamiątek. Byli to: Hanna i Ryszard Adamczewscy, Piotr S. Adamczewski, Eugeniusz Grubczyński, Edmund Karnowski, Remigiusz Konieczka, Ewa Łagoda, Alicja Matejczyk, Mariusz Michalak, Ambroży Nowak, Benigna Olszewska, Janusz Pacer, Teresa Piechocka, Artur Przemorski, Andrzej Przybyliński, Barbara Sobowiec, Bartosz Szymczak, Tadeusz Theus, Henryka Ważgauskas oraz strona Archiwum Dźwiękowe Kcyni. Serdecznie dziękujemy za Państwa wkład w wystawę. Koncepcja, układ graficzny, teksty: Kamila Czechowska, teksty: Piotr S. Adamczewski, skanowanie i korekta tekstów: Katarzyna Cieniuch. W folderze wykorzystano zbiory Muzeum Ziemi Szubińskiej.

„Kultywowanie miejscowych tradycji ziemi szubińskiej poprzez organizację wystaw w plenerze i w muzeum w Szubinie w oparciu o zakupione plansze” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki na realizację są wydatkowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju „Łączy nas Noteć” wdrażanej przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.


autor publikacji : Kamila Czechowska


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-12-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj12
wczoraj12
razem164494

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi