Wydarzenia

 Szukaj w bazie danych 
      



2014-02-03 » O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu

miejsce wydarzenia : Kcynia



O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu
Dokładnie w 95. rocznicę zwycięskich, krwawych bojów o Kcynię spotkaliśmy się z panią Kamilą Czechowską, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, by posłuchać o przebiegu i genezie Powstania Wielkopolskiego.
Wykład dotyczył wydarzeń, które bezpośrednio poprzedziły wybuch powstania, czyli przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania i jego płomiennego wystąpienia z balkonu hotelu Bazar. Co podkreśliła w swoim wystąpieniu pani Czechowska, od 11 listopada 1918 roku, gdy w centralnej Polsce tworzono podstawy nowego niepodległego państwa, na terenie Prus wciąż sytuacja była niepewna. W listopadzie 1919 roku zaczęto na terenie Wielkopolski tworzyć rady żołniersko-robotnicze i pod przykrywką tych organizacji przygotowywano się do powstania. Taka rada została także powołana w Kcyni.
W czasie wykładu przedstawiono również sylwetki przywódców Powstania. Usłyszeć można było m.in. o Józefie Dowbor-Muśnickim, Kazimierzu Grudzielskim, Mieczysławie Paluchu czy też innych bohaterach Powstania. Okazało się, że ich życiorysy, naznaczone powstańczą walką, często pełne były tragicznych wydarzeń. Szczególnie mocno zaznaczyło się to w momencie wybuchu II wojny światowej, kiedy to Niemcy, mszcząc się za udział w powstaniu, byłych powstańców represjonowali, wysyłając ich do obozów koncentracyjnych. Na spotkaniu obecna była córka powstańca, pani Ludwika Kantypowicz, która również uzupełniła te informacje przedstawiając losy swojego ojca, Ludwika Błażejewskiego - więźnia obozów w Dachau oraz Mauthausen-Gusen.
Pani dyrektor Czechowska zachęcała, by w sylwestrową noc, gdy często uczestniczymy w hucznych zabawach, choć na chwilę pomyśleć o tych, którzy 95 lat temu szli walczyć i w Sylwestra rozbroili Niemców stacjonujących w pociągu przy dworcu kolejowym w Kcyni. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż Powstańcy często walczyli w skrajnie trudnych warunkach, głodni, zziębnięci, nękały ich choroby. Wielką radością dla powstańców było zdobycie w walkach o Kcynię kuchni polowej, która gwarantowała im ciepły posiłek. Na prezentacji, która towarzyszyła wykładowi, zobaczyć można było zdjęcia lazaretu, który początkowo działał w prywatnym hotelu, a potem został przeniesiony do budynku Seminarium Nauczycielskiego w Kcyni.
Niewątpliwą atrakcją dla uczestników spotkania była możliwość wysłuchania historii Władysława Wesół, powstańca, którego wnuk – Henryk Wesół zgromadził wiele pamiątek i rzeczy osobistych związanych z powstańcem. Obejrzeć można było szablę, papierośnicę, dokumenty i zdjęcia.

Spotkanie, którego organizatorem był Urząd Miejski, odbyło się w ramach cyklu „Ciekawość świata”. Inicjatorką i koordynatorką spotkań jest Justyna Makarewicz z Urzędu Miejskiego. „Ciekawość świata” to cykl comiesięcznych prelekcji o różnorodnej tematyce – propozycja dla mieszkańców miasta i gminy, którzy chcą się spotkać z ludźmi z pasją, w sposób interesujący opowiadających o swoich zainteresowaniach. Dotychczas odbyło się pięć spotkań, dotyczących m.in. ziemiaństwa, heraldyki, historii kcyńskiej gminy żydowskiej czy też kulis pracy dziennikarza. Zapraszamy na kolejne tego typu wykłady – warto być ciekawym świata!

Tekst Justyna Makarewicz, fot. Anna Duda-Nowicka Urząd Miejski w Kcyni


autor publikacji : Justyna Makarewicz


linki :


 O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu    O Powstaniu Wlkopolskim w ramach cyklu

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-04-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj14
razem160118

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi