Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2023-01-11 » 104. rocznica Boju o Szubin za nami

miejsce rocznicy : Szubin104. rocznica Boju o Szubin za nami
11 stycznia 2023 r. w Szubinie odbyły się uroczystości rocznicowe związane z wyzwoleniem miasta przez wojska powstańcze. W pierwszej części obchodów zgromadzono się przy mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu. Uroczystość prowadziła prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie Mariola Polańska, a dr Kamila Czechowska przypomniała historię pomnika-mogiły. Modlitwę w intencji powstańców wielkopolskich odmówił ks. dziekan Tadeusz Lesiński. W dalszej części złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wiązanki złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta - przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i zastępca burmistrza Wioleta Borys-Stachowiak wraz z ks. dziekanem i ks. proboszczem Jackiem Pawelczykiem, delegacja powiatu nakielskiego na czele ze starostą Tadeuszem Sobolem, środowiska Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z Szubina, Mroczy i Brzozy, przedstawiciele Rady Seniorów Gminy Szubin, IPN Bydgoszcz, Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich z Wrześni, Gminy Kcynia, Kręgu Seniorów ZHP w Szubinie, Szubińskiego Domu Kultury, delegacja reprezentujące szkoły z miasta i gminy z Szubin, Bank Spółdzielczy, służby mundurowe - Policję Państwową i Państwową Straż Pożarną, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szubinie kibice Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz, delegacje Klubu Seniora, Związku Emerytów i Rencistów i Stowarzyszenia Diabetyków, organizacja Bydgoscy Patrioci, powiatowe koło Platformy Obywatelskiej oraz osoby indywidualne. Za liczny udział podziękowała przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska. Wartę wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni i młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie pod kierunkiem Piotra Jamróga. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe na czele z pocztem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Bydgoszczy. Część na cmentarzu nagłaśniał Szubiński Dom Kultury.
Przed uroczystością na cmentarzu delegacja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie złożyła znicz pod pomnikiem-mogiłą ofiar II wojny światowej na miejscowym cmentarzu. W tej zbiorowej mogile spoczywają powstańcy wielkopolscy, którzy za udział w zrywie zostali przez Niemców zamordowani w czasie okupacji.
Druga część uroczystości odbyła się w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie program artystyczny przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie pod kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Za przedstawiony materiał podziękował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z zastępcą Wiolettą Borys-Stachowiak i przewodniczącą rady Anną Kijowską.
Następnie dr Kamila Czechowska przedstawiła projekt, który związany był z wystawą „SZLAKIEM BITEW I MURALI FRONTU PÓŁNOCNEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919”. Projekt związany był z podtrzymywaniem zainteresowania walkami o ustanowienie granic II Rzeczpospolitej, a w szczególności ugruntowaniu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 poprzez zwrócenie uwagi na murale powstańcze i historię oraz osoby, którą one upamiętniają. Autorami zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Kamila Czechowska, Anna Duda-Nowicka, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Remigiusz Maćkowiak, Arkadiusz Sobczak. Osoby te wykonały zdjęcia murali na terenie powiatów położonych w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Wykonano zdjęcia w Szubinie, Kcyni, Zamościu, Żninie, Damasławku, Sarbii, Walkowicach, Kuźnicy Czarnkowskiej, Romanowie Górnym, Brzeźnie, Gnieźnie, Kołaczkowie, Wrześni, Strzałkowie, Pawłowie, Sierakowie, Gozdowie, Kostrzyniu, Rogoźnie. Realizatorem projektu było Szubińskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło w Szubinie im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego. Podczas uroczystości w imieniu organizatorów wystawy podziękowania autorom zdjęć wręczył wicestarosta Tomasz Miłowski, który zachęcił do aplikowania w kolejnych konkursach. Z grona autorów głos zabrał Arkadiusz Sobczak z Gozdowa, który przybliżył historię muralu z podobizną dowódcy frontu północnego gen. Kazimierza Grudzielskiego oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński, który organizował wystawy w Kosowie i Wyrzysku. Podczas spotkania zachęcano również do zapoznania się z wystawą plenerową pt. Powstanie Wielkopolskie, którą udostępniła Delegatura IPN w Bydgoszczy, a która eksponowana jest na zewnątrz muzeum.
Ostatnim akordem tego dnia było przedstawienie projektów związanych z jubileuszem 30-lecia muzeum. Projekty pn. "30/30 KSIĄŻKI" i "30/30 ZABYTKI" został zaprezentowany przez dyrektor placówki i przewodniczącego Rady Muzeum Piotra S. Adamczewskiego oraz Iwonę Kruk z muzeum.
Fotorelacja z uroczystości na cmentarzu, kliknij link poniżej:
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1353
Fotorelacja z uroczystości w muzeum, kliknij link poniżej:
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1354


autor publikacji : Kamila Czechowska


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-06-16
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj15
razem161122

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi