Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      



2019-02-06 » 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni

miejsce rocznicy : Kcynia



100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni
Inicjatywy związane z uczczeniem 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego trwają w Kcyni od ubiegłego roku. W kalendarzu zaplanowanych z tej okazji wydarzeń znalazły się m.in. inscenizacja historyczna, turnieje sportowe, koncert muzyczny, konkurs plastyczny i literacki, wystawy. W dniu dzisiejszym, kilka dni po 100 rocznicy jednej z ważniejszych bitew frontu północnego powstania wielkopolskiego, a mianowicie boju pod Kcynią, który rozegrał się w dniach 2-3 lutego, świętowano 100-lecie powstania.

Gminne uroczystości w dniu 6 lutego 2019 r. rozpoczęto od Mszy św. w intencji powstańców, którą sprawował ks. Kan. Michał Kostecki. Towarzyszył mu ks. prałat Józef Kubalewski. Następnie uroczystość przeniesiona została na cmentarz, gdzie przy pomniku/mogile odremontowanym w 2018 r. gruntownie z inicjatywy Burmistrza Kcyni, uczniowie ZSO: Oskar Frydrych i Jonasz Deja odczytali nazwiska powstańców wielkopolskich związanych z Kcynią. Podczas apelu pamięci wymieniono m.in. tych, którzy polegli w walce powstańczej, którzy umierali w obozach koncentracyjnych, zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Licznie złożono kwiaty i zapalono znicze, a wartę przy pomniku pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego. Ostatnim elementem uroczystości było spotkanie artystyczne w ZSO w Kcyni, w skład którego wchodzi wygaszane z dniem 31 sierpnia 2019 r. Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich. Montaż słowno-muzyczny pt. Powiew wolności został przygotowany przez kadrę pedagogiczną i uczniów na najwyższym poziomie. Profesjonalizm i pasję było widać i słychać na każdym kroku. Uroku i artystycznego bogactwa dodawały dekoracje i scenografie przygotowane własnoręcznie przez społeczność szkoły. Młodzież i dorośli przebrani byli w stroje z tamtych czasów. Częścią montażu artystycznego były krótkie filmiki wcześniej nagrane m.in. z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego obrazujące sytuację w Polsce po 1918 r.

Dodatkowym elementem obchodów było specjalne wydawnictwo gazetki Libelciak. Podczas uroczystości głos zabierali zaproszeni goście m.in. Starosta Nakielski Tadeusz Sobol oraz Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Jesteśmy dziś w szczególnym czasie. Od grudnia 2018 r. świętujemy 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Wcześniej wraz z całą Polską świętowaliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Nam tutaj mieszkającym, wolność przynieśli Powstańcy Wielkopolskich. 100 lat od tego zwycięskiego zbrojnego czynu my ciągle pamiętamy (...). Od lat w Kcyni obchodzimy kolejne rocznice wybuchu powstania, szczególnie celebrujemy datę jednej z większych bitew tego okresu – boju pod Kcynią, który rozegrał się w pierwszych dniach lutego 1919 r.(...). W tym szczególnym czasie, w roku 2018, w roku przygotowań do 100-lecia powstania, podjęliśmy w Kcyni szereg działań. Najważniejszym z nich było przeprowadzenie prac remontowych przy pomniku-mogile powstańców wielkopolskich. Było to zadanie od początku do końca koordynowane przez Urząd Miejski. Dzięki naszym staraniom przywróciliśmy świetność temu miejscu – miejscu pochówku powstańców, którzy polegli w walce powstańczej 1918/1919. Kolejnym działaniem było powstanie na ścianie tej sali gimnastycznej, w której się dziś znajdujemy – pierwszego w Kcyni muralu powstańczego. Stało się to dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kibiców Lecha Poznań. To również inne działania jak emisja gadżetów powstańczych, współorganizacja z Towarzystwem Historycznym pierwszej w Kcyni Nocy Muzeów poświęconej tematyce powstania, promocja powstania na antenie rozgłośni radiowych i w prasie lokalnej, publikacje powstańcze. W grudniu przeprowadziliśmy także akcję związaną ze zlokalizowaniem przy każdym powstańczym grobie na cmentarzu w Kcyni tabliczki „Powstaniec Wielkopolski” - podsumowywał Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Podsumowano i wręczono nagrody w Turnieju Szkół, który został zorganizowany przez ZSO, a fundatorem nagród był Burmistrz Kcyni. Oto wyniki:

kategoria szkoły podstawowe

I miejsce Szkoła Podstawowa im. J. Czochralskiego

II miejsce Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie

III miejsce Szkoła Podstawowa im. Ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

wyróżnienie – Szkoła Podstawowa im. K. Korka w Rozstrzębowie

kategoria szkoły ponadpodstawowe

I miejsce Zespół Szkół Technicznych w Kcyni

II miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni.

Uroczystości były doskonałą okazją do podziękowania tym osobom, podmiotom i instytucjom, które zaangażowały się w przygotowania inicjatyw związanych z 100-leciem powstania. Niespodzianką na zakończenie spotkania był tort z wizerunkiem muralu, który ufundowała Rada Rodziców. Można było także wykonać zdjęcie w specjalnie przygotowanym „monidle” w postaci samochodu. Dodatkową atrakcją była wystawa prywatnej kolekcji powstańczej p. Henryka Wesoła.

Organizatorami obchodów byli: Urząd Miejski, Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Towarzystwo Historyczne w Kcyni.

Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni


autor publikacji : Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni


linki :


 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni   100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Kcyni

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-11-02
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj15
wczoraj15
razem163624

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi