Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2019-01-12 » 100. rocznica w Szubinie. Szubin pamięta o bohaterskich powstańcach wielkopolskich!

miejsce rocznicy : Szubin100. rocznica w Szubinie. Szubin pamięta o bohaterskich powstańcach wielkopolskich!
12 stycznia 2019 r. w Szubinie odbyły się główne uroczystości 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Małgorzaty, którą celebrował ks. dziekan Tadeusz Lesiński oraz ks. proboszcz Jacek Pawelczyk. Uroczystość pod pomnikiem prowadził Piotr Adamczewski i Kamila Czechowska. Po modlitwie przy pomniku, prowadzonej przez ks. dziekana Tadeusza Lesińskiego, zebrani oddali hołd poległym. Za złożone wiązanki kwiatów, znicze i datki na odbudowę pomnika podziękował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Na uroczystość przybyły liczne delegacje ze sztandarami, a harcerze z 7 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Feniks im. Powstańców Wielkopolskich przypinały biało-czerwone rozety uczestnikom obchodów. Wartę przy pomniku zapewnił Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich na czele z Wojciechem Lisieckim z Poznania.

Galeria zdjęć z uroczystości na cmentarzu w Szubinie---TUTAJ
Kolejna część odbyła się w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski wręczył muzeum wyróżnienie za pracę Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Za wyróżnienie podziękowała dyrektor Kamila Czechowska, która podkreśliła, że jest to docenienie całego środowiska lokalnego, które z muzeum współpracuje i inspiruje do działania. Następnie medale Wierni Tradycji wręczył prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Tadeusz Musiał wraz z wiceprezesem Januszem Sałatą. Medale otrzymali aktywni działacze na rzecz pamięci o powstaniu: Zenon Kwasek, Stanisław Adamczyk, Mirosław Rzeszowski. Za wkład pracy w działania na rzecz pamięci o zrywie Wielkopolan dziękował w imieniu władz powiatu i obecnego na spotkaniu przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Sabacińskiego, starosta Tadeusz Sobol. Powiat Nakielski wsparł finansowo organizację uroczystości. Kolejnym punktem było wręczenie dyplomów i publikacji książkowych pt. Nasze powstanie autorstwa Marka Rezlera, z artykułem Kamili Czechowskiej o Szubinie, za pracę na rzecz powstania w Szubinie przez burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego. Wyróżnienia otrzymali: ks. Tadeusz Lesiński, Marlena Posadzy, Mariola Polańska, Alina Gordon, Mirosław Rzeszowski, Piotr Adamczewski, Alina i Jacek Paszkiewicz. Na zakończenie głos zabrała Kamila Czechowska, która zaprosiła do zapoznania się z wystawami przygotowanymi z okazji rocznicy.
Galeria zdjęć z uroczystości w muzeum ---TUTAJ

Następnie odbyła się rekonstrukcja bojów o Szubin, na którą przybyli liczni mieszkańcy Szubina i goście z regionu. Zebranych powitał burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, a przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowskia podziękowała za wkład w przygotowanie obchodów. Za złożone datki na rzecz odbudowy pomnika podziękował ks. dziekan Tadeusz Lesiński i zachęcił do kolejnego wsparcia podczas rekonstrukcji. Datki zbierali Mariola Polańska, Marlena Posadzy i Mirosław Rzeszowski. Następnie głos zabrał dr Michał Krzyżaniak z SGRH 3 Bastion Grolman z Poznania, który prowadził narrację podczas rekonstrukcji historyczną na szubińskim Rynku. Wystąpili rekonstruktorzy z SGRH 3 Bastion Grolman z Poznania, GRH Batalion Bydgoszcz, Towarzystwo Historyczne z Kcyni, GRH Saper Wielkopolski, Kreuz 1914 z Poznania, GRH Gloria Victoria z Gdańska, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Bydgoszczy, Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz ochotnicy i ochotniczki z Szubina.
Galeria zdjęć z rekonstrukcji powstańczej na Rynku ---TUTAJ

Galeria autorstwa Pawła Dobiesa ---TUTAJ

W obchody 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Szubinie zaangażowali się także:
Policja, Ochotnicza Straż Pożarna, Powiat Nakielski, Szubiński Dom Kultury, Rejonowa Biblioteka Publiczna, I Liceum Ogólnokształcące w Szubinie, Szkolne Koło Strzeleckie Kaliber, Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Feniks im. Powstańców Wielkopolskich Komitet Odbudowy Pomnika-Mogiły na Cmentarzu w Szubinie, Stowarzyszenie Nasz Zamość, Poczta Polska w Szubinie, Urząd Miejski w Szubinie oraz koordynator działań Muzeum Ziemi Szubińskiej. Rekonstrukcję wsparł także Leszek Jurek z Szubina, który udostępnił siano i dostarczył niezbędne worki na Rynek, za co serdecznie dziękujemy.
W dniu głównych obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego 12 stycznia 2019 r. odbyła się zbiórka na odbudowę pomnika. Uczestnicy uroczystości zostali poproszeni, by zamiast kwiatów złożyć datki na cel odbudowy. Dodatkowo zbierano podczas rekonstrukcji na Rynku. Za ofiarowane datki dziękował w imieniu Komitetu przewodniczący ks. dziekan Tadeusz Lesiński. Zebrano z puszek 927,60 zł., a z skarbony na cmentarzu 2305 zł. Razem zebrano w dniu 12 stycznia 2019 r. 3232,60 zł. Za wsparcie idei odbudowy serdecznie dziękujemy.

Galeria zdjęć z uroczystości na cmentarzu w Szubinie---TUTAJ

Galeria zdjęć z uroczystości w muzeum ---TUTAJ


Galeria zdjęć z rekonstrukcji powstańczej na Rynku ---TUTAJ

Fotorelacja z rekonstrukcji bojów o Szubin autorstwa Pawła Dobiesa --tutaj

Reportaż TVP Bydgoszcz i Maciej Rejmenta --TUTAJ

autor publikacji : Kamila Czechowska


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-05-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj17
razem160640

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi