Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2009-01-12 » 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie

miejsce rocznicy : Szubin90. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie
Od 27.12.2008 r. trwają obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na terenach, którymi objęte były walki. Szubin również nie zapomniał o walkach na terenie miasta. Główne uroczystości odbyły się 12.01. Na obchody przybyło wielu gości wśród nich włodarze, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych, poczty sztandarowe ze szkół i instytucji w Szubinie, rodziny powstańców szubińskich, żołnierze Wojska Polskiego, goście z innych miast, mieszkańcy Szubina. Wśród gości znalazła się także delegacja ze Zbąszynia (woj. wielkopolskie) na czele z burmistrzem Leszkiem Leśnym.
Uroczystości rozpoczęto o godz. 10 mszą świętą w kościele pw. św. Marcina za poległych i zmarłych powstańców. ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ. Następnie około 300-osobowy pochód przemaszerował na cmentarz, by tam pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożyć wiązanki kwiatów. ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZEMARSZU TUTAJ.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Na murach Domu Polskiego Helena Noculak, córka powstańca wielkopolskiego zamordowanego w Żninie w okresie II wojny światowej, Walentego Dypczyńskiego, i Jan Głodek, syn powstańca, odsłonili pamiątkową tablicę ufundowaną przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło w Szubinie z napisem: W HOŁDZIE MIESZKAŃCOM BYŁEGO POWIATU SZUBIŃSKIEGO KTÓRZY ZA UDZIAŁ W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM ZOSTALI ZGŁADZENI PODCZAS OKUPACJI NIEMIECKIEJ 1939-1945. W 90 ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO TPPW 1918/1919 W SZUBINIE. Tablicę poświęcił ks. Tadeusz Lesiński, a wiązanki kwiatów w hołdzie pomordowanym złożyli przedstawiciele TPPW w Szubinie i starosta Andrzej Kinderman w imieniu powiatu nakielskiego. ZOBACZ  ZDJĘCIA Z ODSŁONIĘCIA TUTAJ.
W historycznym budynku, którego dzieje związane są również z wydarzeniami z 1918-1919 r., w Muzeum Ziemi Szubińskiej, zebrani uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej przez młodzież z Zespołu Szkół w Szubinie po kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Uczniowie poprowadzili apel poległych. Rocznica powstania była okazją do wręczenia odznaczeń. Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej" otrzymali: pani Marlena Posadzy, pani Barbara Stefańska, pan Piotr Bembenek. ZOBACZ ZDJĘCIA TUTAJ
Kolejne odznaczenie odznakę Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych" ze słowami podziękowania za działalność wręczył prezes oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Bydgoszczy Marian Kadow i płk B. Jagodziński Piotrowi S. Adamczewskiemu, prezesowi szubińskiego koła TPPW 1918/1919. Dyrektor placówki Kamila Czechowska przedstawiła prezentację o uroczystości wręczenia statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego" pani Lidii Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie. Statuetkę wręczono laureatce w Poznaniu 10.12.2008 r. W czasie uroczystości głos zabrał m.in. burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, który wspominał swoje spotkania z powstańcami, którzy opowiadali o wydarzeniach, w których brali udział. W imieniu samorządu powiatowego listy gratulacyjne na ręce Kamili Czechowskiej i Piotra S. Adamczewskiego złożył starosta Andrzej Kinderman. Otwarto także wystawę o miejscach pamięci poświęconych poległym powstańcom oraz wystawę publikacji o Powstaniu Wielkopolskim, w tym także nowości wydawniczych, które w swych zbiorach posiada muzeum. Na koniec Piotr S. Adamczewski zaprosił do uczestnictwa 12.02 w obchodach rocznicy w Rynarzewie.


autor publikacji : Kamila Czechowska, Katarzyna Cieniuch


bibliografia :


linki :
Zdjęcia z kościoła i uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu KLIKNIJ TUTAJ

Zdjęcia z przemarszu i złożenia kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu KLIKNIJ TUTAJ

Zdjęcia z odsłonięcia tablicy na budynku Muzeum KLIKNIJ TUTAJ

Zdjęcia z uroczystości w Muzeum KLIKNIJ TUTAJ


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-06-16
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj15
razem161117

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi