Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2016-01-11 » 97. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Szubinie

miejsce rocznicy : Szubin97. rocznica  Powstania Wielkopolskiego w Szubinie
Główne uroczystości 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie, na które zaprosili przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak i burmistrz Szubina Artur Michalak, odbyły się na miejscowym cmentarzu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich 11 stycznia. Rozpoczęły się o godzinie 15. Dyrektor muzeum Kamila Czechowska przywitała przybyłych na uroczystość, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie Mariola Polańska przedstawiła historię Powstania Wielkopolskiego, ks. dziekan Tadeusz Lesiński odmówił modlitwę za poległych, słowo do zebranych powiedział burmistrz Szubina Artur Michalak i prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 19181-1919 w Poznaniu Tadeusz Musiał, który przybył do Szubina wraz z członkiem Zarządu Janem Janiszewskim. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Race odpalili też kibice Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz. Druga część uroczystości miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie wyświetlono film „Hiszpanka”, którego tłem historycznym jest Powstanie Wielkopolskie. O projektach związanych z kultywowaniem pamięci o powstaniu wielkopolskim na terenie powiatu powiedział radny powiatowy Wojciech Bethke. Muzeum przygotowało z okazji rocznicy powstania wystawę „Natchnieni zwycięskim powstaniem wielkopolskim” związaną z powstańczym zrywem, wśród wierszy prezentowanych na wystawie umieszczono także dwa współczesne autorstwa Silvany Oczkowskiej i Mirosława Rzeszowskiego. Organizatorzy uroczystości: Muzeum Ziemi Szubińskiej, Szubiński Dom Kultury, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Szubinie, Zespół Szkół w Szubinie dziękują wszystkim za wzięcie udziału w obchodach rocznicy i upamiętnienie pamięci tych, którzy walczyli, tych, którzy oddali w walce swe życie. Na zakończenie przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak podziękował za udział w poniedziałkowych uroczystościach.
Fotorelacja z uroczystości w Szubinie --TUTAJ


autor publikacji : Katarzyna Tatar


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-05-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj17
razem160640

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi