Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2013-12-27 » 95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy

miejsce rocznicy : Bydgoszcz, Mrocza95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy
Uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gminie Mrocza już rozpoczęte.
W dniu 27.12.2013 r. w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu, wzięliśmy jak co roku (jesteśmy tam począwszy od 2008) udział w uroczystościach wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacja w składzie: Maria Nowacka, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym we mszy św. w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. Kanonik płk Zenon Surma – Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.
Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mieszko Klawikowski odczytał Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po nim głos zabrał Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. W kolejnym punkcie odczytano Apel Poległych zakończony salwą honorową przez pododdział honorowy 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Grobem i pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy Dowództwa Garnizonu Warszawa Roty.

Niemalże w tym samym czasie o godz. 10.30 druga delegacja członków mroteckiego Towarzystwa w składzie: Maria Sobota, Edmund Mataczyński oraz Marian Wiśniewski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień-Głaz upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n. Not. Józefa Balcerzaka.

Wcześniej w ww. miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników Referatu Obsługi Komunalnej UMiG.
Dziękujemy w imieniu Naszej Rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc i wsparcie w uczczenie tego szczególnego grudniowego dnia.

Przypominamy i zapraszamy w imieniu Organizatorów na główne obchody powiatowo-gminne uroczystości 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy w dniu 5.01.2014 r.


autor publikacji : mjr rez. Jarosław Odrobiński


 95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy  95. rocznica wybuchu powstania w Bydgoszczy i Mroczy

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2019-05-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj13
wczoraj15
razem115713

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi