Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      



2012-12-28 » 94. rocznica oswobodzenia Gniezna

miejsce rocznicy : Gniezno



94. rocznica oswobodzenia Gniezna
W dniu 28 grudnia, w rocznicę oswobodzenia Gniezna, na dziedzińcu dawnych koszar przy ul. Sobieskiego odbyła się rekonstrukcja wydarzeń sprzed 94 lat pt.  „Powstańcy zdobywają koszary”. To druga już inscenizacja, dla przypomnienia pierwszą był „Przyjazd sierżanta Walczaka”. Tegoroczne zmagania rekonstruktorów nabrały większego rozmachu, bowiem brało w niej udział około 70 uczestników. To efekt mozolnych przygotowań, w większości uczniów gnieźnieńskich szkół. Projekt rekonstrukcji historycznej pt.  „Powstańcy zdobywają koszary" był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, powiat gnieźnieński i miasto Gniezno. Połowę budżetu przedsięwzięcia stanowią środki prywatne od sponsorów. Organizatorami rekonstrukcji są: Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Gniezno", Stowarzyszenie Wiara Lecha i Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski". Nad całością czuwało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego pod kierownictwem Roberta Gawła, który na bieżąco nadzorował przedsięwzięcie.

Na jubileuszowe obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego planowana jest uroczystość sprowadzenia szczątków kpt. Pawła Cymsa do Gniezna oraz legendarna bitwa pod Zdziechową, która zapoczątkowała ofensywę Powstańców w kierunku Pałuk i Kujaw.

Fotorelacja z gnieźnieńskiej rekonstrukcji dostępna jest pod linkiem:

http://gniezno.com.pl/tag/Powsta%C5%84cy_zdobywaj%C4%85_koszary_-_inscenizacja.html



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gCvhObzzmVI


autor publikacji : Paweł Cyms


linki :
http://gniezno.com.pl/tag/Powsta%C5%84cy_zdobywaj%C4%85_koszary_-_inscenizacja.html

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gCvhObzzmVI


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-12-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj11
wczoraj12
razem164493

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi