Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2011-01-05 » 92. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy5.01.1919 r. w polskie ręce trafiła Mrocza.
5.01.2011 r. delegacja z Szubina: Kamila Czechowska, Mariola Polańska i Piotr S. Adamczewski brali udział w obchodach 92. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Mroczy.
Fotoreportaż autorstwa Kamili Czechowskiej.
Obchody w Mroczy - GALERIA TUTAJ TUTAJ TUTAJ
FILM - powitanie w Mroczy TUTAJ TUTAJ
FILM flaga na maszt TUTAJ TUTAJ
FILM SALWA tutaj tutaj

Tekst publikujemy za stroną: www.mrocza.pl
Dnia 5 stycznia 2011 roku w Mroczy odbyły się gminne uroczystości z okazji 92 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Organizatorami uroczystości upamiętniającej powstańców z Mroczy i okolic byli Urząd Miasta i Gminy w Mroczy oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy. Głównym jej koordynatorem był mjr Jarosław Odrobiński.
Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w Drążnie pod obeliskiem upamiętniającym miejsce śmierci Józefa Balcerzaka – Powstańca z Nakła nad Notecią. Następnie miało miejsce spotkanie uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II z Mroczy oraz Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego z Mroczy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” z Poznania. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią Powstania Wielkopolskiego oraz umundurowaniem.
Kolejnym punktem uroczystości była zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji, gości przed Remizą OSP w Mroczy oraz przemarsz do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Mroczy, gdzie odbyła się msza święta z udziałem Asysty Honorowej 1 batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej" z Bydgoszczy celebrowana przez ks. kanonika Józefa Starczewskiego. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Mroczy na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne obchody uroczystości. Miasto i Gminę Mrocza reprezentowali Leszek Klesiński  Zastępca Burmistrza MiG Mrocza oraz Romuald Rosiński  Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy. W uroczystości uczestniczyły liczne delegacje m.in. Mieszko Klawikowski – Sekretarz Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Tadeusz Sobol  Starosta Nakielski, Artur Michalak  Przewodniczący Rady Powiatu w Nakle nad Notecią, Piotr Hemmerling  Burmistrz Kcyni. Wszytskich przybyłych gości powitał mjr Jarosław Odrobiński – Prezes Koła TPPW 1918/1919 w Mroczy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Leszek Klesiński  Zastępca Burmistrza MiG Mrocza oraz Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski.
W trakcie uroczystości Mieszko Klawikowski na Wniosek Zarządu Koła TPPW 1918/1919 w Mroczy udekorował odznaką  Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej" Sztandary Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy w obecności Komendanta Gminnego OSP Leszka Karkosza, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy w obecności Dyrektor Danuty Radeckiej-Dubiel, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy w obecności jej Dyrektora Janusza Paliwodę oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Witosławiu Jarosława Schulza. Po Apelu Poległych odczytanym przez mjr. Jarosława Odrobińskiego i salwie honorowej kompanii honorowej im. Ziemi Nakielskiej dowodzonej przez por. Sławomira Kowalewskiego nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod Obeliskiem Powstańczym i tablicą Feliksa Łabędzkiego.

FILM SALWA tutaj tutaj


autor publikacji : Kamila Czechowska / www.mrocza.pl


linki :
Fotoreportaż autorstwa Kamili Czechowskiej w naszej galerii.
Obchody w Mroczy - GALERIA TUTAJ TUTAJ TUTAJ
FILM - powitanie w Mroczy TUTAJ TUTAJ
FILM flaga na maszt TUTAJ TUTAJ
FILM SALWA tutaj tutaj


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-02-23
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj41
wczoraj50
razem159033

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi