Obchody rocznic

 Szukaj w bazie danych 
      2004-01-09 » 85. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na terenie ziemi szubińskiej

miejsce rocznicy : SzubinW piątek, 9.01.2004 r., w Szubinie uroczyście obchodzono 85. rocznicę Powstania Wielkopolskiego na terenie ziemi szubińskiej.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną przez ks. prałata Jana Kątnego i ks. Piotra Renkela, proboszcza z Szaradowa. We mszy udział wzięła młodzież, mieszkańcy Szubina, rodziny powstańców wielkopolskich, przedstawiciele władz, organizacji społecznych i instytucji. Uroku dodawało 12 sztandarów na czele ze sztandarem Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy.
Po mszy św. zebrani przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem mogiłą. Przemarsz głównymi ulicami miasta prowadził dh OSP Mieczysław Konieczny.
Dopełnieniem uroczystości było spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Tu spotkanie prowadziła dyrektor placówki Kamila Czechowska. Jako pierwszy wśród prelegentów głos zabrał prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie Piotr S. Adamczewski. Wywołano do mikrofonu także płk. rez. Wojciecha Zawadzkiego, wiceprezesa Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy, który podziękował burmistrzowi Ignacemu Pogodzińskiemu za odrestaurowanie pomników powstańczych na terenie miasta i gminy Szubin. Kolejnym punktem był program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Szubinie pod okiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Szubińskiej przedstawiła Elżbieta Donarska z muzeum.
Po części oficjalnej zebrani na czele z Antonim Baszyńskim, dyrektorem generalnym urzędu wojewódzkiego, starostą nakielskim Piotrem Hemmerlingiem, przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Sabacińskim, i władzami Szubina udali się na otwarcie wystawy stałej w muzeum. Wystawa nosi tytuł Powstanie Wielkopolskie 1918/1919  Walka i pamięć". Na wystawie stałej dotyczącej jedynego w dziejach narodu polskiego zwycięskiego powstania pokazywane są muzealia związane z ziemią szubińską. Są tu zdjęcia powstańców na czele z pierwszym powstańczym burmistrzem Szubina, Władysławem Małkiem, obok wizerunki pomników stojących kiedyś na szubińskim cmentarzu i dzisiejszym placu Wolności, które zniszczone zostały podczas II wojny światowej. Dalej zwiedzający mają okazję zapoznać się ze zdjęciami miejsc pamięci. Są to pomniki i mogiły zbiorowe i indywidualne powstańców z terenu Pałuk. Na wystawie pokazywane są oryginalne zdjęcia z powstania. Udokumentowana została też działalność organizacji upamiętniających czyn zbrojny, początkowo jako Towarzystwo Powstańców i Wojaków, a obecnie jako szubińskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. Eksponowane są legitymacje, zawiadomienia o zebraniach oraz zaświadczenia dla weteranów, a także medale i odznaczenia za udział w powstaniu. Rarytasem jest ewidencja Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Szubinie z okresu międzywojennego.
Dla lepszego poznania dziejów powstania w muzeum można korzystać z bogatej biblioteki poświęconej temu tematowi. Tu najcenniejszą pozycją jest Bój o Szubin autorstwa Włodzimierza Lewandowskiego wydany w 1937 r. Dostępne są także czasopisma prenumerowane w latach 20.  i 30.  przez weteranów, a także bogata współczesna dokumentacja prasowa.
Organizatorami uroczystości byli: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna,  Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie, SDK, Zespół Szkół, Urząd Miejski w Szubinie. W ramach obchodów rocznicy powstania Muzeum Ziemi Szubińskiej wykonało stempel okolicznościowy, który przekazany został do Urzędu Pocztowego w Szubinie.


autor publikacji : Kamila Czechowska


powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2020-09-26
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj12
razem127365

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi