Partnerzy
Gmina Kcynia
Gmina Kcynia – „Serce Pałuk”Gmina Kcynia stanowi integralną część historycznego regionu Pałuk w północno-wschodniej części Wielkopolski, a od 1.01.1999 r. wchodzi w skład powiatu nakielskiego. Wyjątkowo malownicze położenie samego miasta - na wzgórzu morenowym (136 m n.p.m.) – sprawia, że jest ono widoczne z odległości wielu kilometrów. Gmina należy do największych pod względem powierzchni gmin województwa kujawsko-pomorskiego i zajmuje 29 702 ha.
Gminę Kcynia zamieszkuje blisko 14 000 osób. W skład gminy wchodzi miasto i 54 wsie. Gmina ma charakter typowo rolniczy, a samo miasto jest lokalnym centrum administracyjnym i usługowym dla rolniczego zaplecza. Obszar gminy wchodził w skład państwa pierwszych Piastów, a sama historia Kcyni liczy przeszło tysiąc lat. Kultywowane są tu wciąż silne tradycje kultury pałuckiej, czego wyrazem jest działalność zespołu regionalnego „Pałuki” oraz twórców ludowych. Na terenie gminy znajdują się cenne zabytki i pomniki historii m.in. zespół dworsko-pałacowy w Grocholinie, Rozpętku, Chwaliszewie, Siernikach czy zabudowania gospodarcze o szachulcowej konstrukcji w Weronice i Ludwikowie. W samym mieście do szczególnie interesujących należy kościół poklasztorny pw. WNMP w Kcyni z odrestaurowanymi stacjami drogi krzyżowej znajdującymi się w Kalwarii. Wart obejrzenia jest również kościół pw. św. Michała Archanioła, budynek byłego Seminarium Nauczycielskiego oraz „wójtostwo”, w którym działalność prowadzi M-GOK im. K. Prillowej oraz biblioteka publiczna.
Niezwykle ważną kwestią jest pielęgnowanie poczucia tożsamości narodowej i lokalnej. Urząd Miejski, placówki kulturalne oraz szkolne intensywnie biorą udział w podtrzymywaniu tradycji i krzewieniu lokalnej historii. Wiele miejsc – zarówno w samym mieście, jak i gminie – związanych jest z Powstaniem Wielkopolskim. Na terenie gminy znajduje się kilka miejsc pamięci narodowej np. w Studzienkach czy w Kcyni (cmentarz, dworzec PKP, Rynek), a w samym centrum miasta znajduje się głaz, przy którym organizowane są uroczystości obchodów kolejnych rocznic Powstania Wielkopolskiego.
Dzięki pozyskiwanym dotacjom pozabudżetowym gmina ciągle się rozwija m.in. w sferze inwestycji drogowych czy usług dla ludności. Dynamiczny rozwój bazy sportowej, nowo budowane place zabaw dla dzieci czy świetlice wiejskie sprzyjają integracji lokalnej.
Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia gminy Kcynia.
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Kcyni
ul. Rynek 23
89 – 240 Kcynia
Email: urzad@kcynia.pl
Tel. 52 589 37 20 lub 21
Fax. 52 589 37 22
miejscowość : Kcynia
strona www : www.kcynia.pl
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-12-04
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj7
wczoraj10
razem164181
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi