Partnerzy
Adamczewski Piotr Stanisław
Piotr Stanisław Adamczewski jest członkiem komitetu redakcyjnego naszej strony i prezesem szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego. Udostępnił na stronę biogramy powstańców wielkopolskich swojego autorstwa oraz zdjęcia i materiały archiwalne, które posiada w swoim bogatym archiwum. P. Adamczewski jest rodowitym mieszkańcem Rynarzewa, w którym mieszka od kilku pokoleń jego rodzina. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje jako nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie. Aktywny działacz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i działa m. in. w Komisji Historycznej i Komisji ds. Młodzieży przy ZG ZOSP RP w Warszawie. Sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Szubinie, członek prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią. Historyk regionalista, autor kilku opracowań o historii regionu i Rynarzewa ( Historia modlitwa i pracą ludzi pisana. dzieje parafii i kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie ( 1299-2003 ); W służbie swoim bliźnim. Dzieje Straży Pożarnej w Rynarzewie w latach 1837-2007 ), autor licznych biogramów powstańców wielkopolskich, działaczy społecznych i niepodległościowych ziemi szubińskiej. Koordynator projektu edukacyjnego „Katyń ocalić od zapomnienia...", który realizowany jest na terenie gminy Szubin. W 2010 r. dzięki zaangażowaniu społecznego Komitetu 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie i Rynarzewie posadzono Dęby Katyńskie poświęcone oficerom PP zamordowanym w 1940 r. w Twerze. Za swoją dotychczasową działalność odznaczony m. in. : srebrnym i brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa, medalem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, medalem honorowym im. ks. Jana Kleina, medalem honorowym „Wierni tradycji".
powrót do poprzedniej strony | do góry
Data wydruku : 2024-11-23
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj4
wczoraj24
razem164002
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi