Miejsca pamięci narodowej

 Szukaj w bazie danych 
      



Obelisk w Jabłowie

miejscowość : Jabłowo Pałuckie
gmina : Łabiszyn
powiat : żniński
województwo : kujawsko-pomorskie » pokaż na mapie



Obelisk w Jabłowie
Pomnik w kształcie strzelistego słupa znajduje się w Jabłowie Pałuckim. Obiekt otoczony jest metalowym płotkiem. Historia obiektu związana jest z mieszkającymi na tym terenie Niemcami, którzy ustawili pomnik po Wiośnie Ludów. Po odzyskaniu przez te ziemie niepodległości w wyniku działań powstańczych Polacy zmienili napis na pomniku. Częścią z napisem niemieckim obiekt został wkopany w ziemię, a na szczycie umieszczono napis w języku polskim poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. W czasie II wojny światowej pomnik wrócił do swego pierwotnego przeznaczenia i znów napis w języku niemieckim mówił o historii tych ziem. Kolejne odwracanie pomnika odbyło się już po wojnie. Opiekunami obiektu są mieszkańcy tej niewielkiej pałuckiej wsi na czele z sołtysem Edmundem Słomowiczem.
Obiekt budzi zainteresowanie wśród regionalistów, a także byłych mieszkańców powiatu szubińskiego narodowości niemieckiej, którzy odwiedzają ziemię przodków.




autor publikacji : Kamila Czechowska


 Obelisk w Jabłowie   Obelisk w Jabłowie   Obelisk w Jabłowie   Obelisk w Jabłowie

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-11-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj8
wczoraj19
razem163966

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi