Miejsca pamięci narodowej

 Szukaj w bazie danych 
      



Mogiła powstańca Jana Bujarskiego na cmentarzu w Szaradowie

miejscowość : Szaradowo
gmina : Szubin
powiat : nakielski
województwo : kujawsko-pomorskie » pokaż na mapie



Mogiła powstańca Jana Bujarskiego na cmentarzu w Szaradowie

Na cmentarzu parafialnym w Szaradowie, po prawej stronie od wejścia, przy murze, znajduje się nagrobek Jana Bujarskiego. Na płycie obok orła widnieje napis: JAN BUJARSKI POLEGŁ 7 II 1919 R. W 22 ROKU ŻYCIA POD STUDZIENKAMI PODCZAS POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI. Pogrzeb powstańca odbył się 9.02.1919 r. W 1923 r. komisarz Obwodu I Szubin donosił o szer. Janie Bujarskim, powstańcu bez formacji, który pochowany został na cmentarzu w Szaradowie we wspólnym grobie z matką. Opiekę nad mogiłą obok gminy Szubin sprawują także dzieci i młodzież z pobliskiej szkoły w Mycielewie. Na tylnej stronie tablicy znajduje się dzisiaj już słabo widoczny napis informujący, że fundatorem pomnika było Towarzystwo Powstańców i Wojaków w Szaradowie, które działało na tym terenie w dwudziestoleciu międzywojennym. Uroczystość poprzedzona była mszą świętą w tutejszym kościele, po której pochodem udano się na cmentarz. Weterani skupieni w towarzystwie podczas każdych obchodów rocznicowych składali wiązanki kwiatów na grobie poległego powstańca. Działo się tak podczas okrągłych rocznic takich jak 10-lecie odzyskania niepodległości, jak i w czasie zwykłych obchodów. Każdorazowo składano znicze i śpiewano pieśni nad grobem powstańca. W roku 1929 zebrani działacze miejscowi, na czele z prezesem Towarzystwa Powstańców i Wojaków Władysławem Wesół i ks. proboszczem Rudnickim, oraz goście z Szubina i Rynarzewa odśpiewali „Boże coś Polskę”.
Mieszkańcy i okoliczna szkoła dbają o to miejsce.
Święto Niepodległości w Szaradowie i złożenie wiązanek kwiatów na mogile powstańca. TUTAJ.


autor publikacji : Kamila Czechowska


 Mogiła powstańca Jana Bujarskiego na cmentarzu w Szaradowie

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-05-05
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj12
wczoraj21
razem160429

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi