Miejsca pamięci narodowej

 Szukaj w bazie danych 
      



Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego

miejscowość : Szubin
adres : ul. Nakielska 26
gmina : Szubin
powiat : nakielski
województwo : kujawsko-pomorskie » pokaż na mapie



Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego

Naprzeciwko pomnika-mogiły powstańczej w 1928 r. złożono ciało duchowego przywódcy Powstania Wielkopolskiego ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego, proboszcza szubińskiego.
Ludwik Sołtysiński urodził się 11.07.1846 r. w Chróstowie (parafia Chlewiska, ówczesny powiat inowrocławski). Był synem Pawła i Katarzyny z domu Tuszyńskiej. Rodzice byli właścicielami ziemskimi. Naukę w gimnazjum rozpoczął w Inowrocławiu, a kontynuował w Gnieźnie. Studia teologiczne w seminarium duchownym odbywał w Poznaniu i Gnieźnie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich 13.07.1873 r. rozpoczął pracę duszpasterską na terenie Wielkopolski. Skierowany został jako wikariusz do parafii Mokronosy (dekanat koźmiński, powiat krotoszyński). Przez pewien czas administrował w parafii Szemborowo (dekanat powidzki). 23.11.1886 r. objął parafię św. Trójcy w Gnieźnie. Już wtedy dał się poznać jako dobry organizator i wspaniały mówca. 31.08.1898 r. przybył na nową placówkę do Szubina. Był duchowym przywódcą mieszkańców Szubina w czasie trwania Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wcześniej, 17.11.1918 r., był inicjatorem zwołania wiecu w Domu Polskim, na którym powołano Radę Robotniczo-Żołnierską, która przejęła na krótko władze w mieście. Ksiądz wspierał tajne działania mieszkańców Szubina i okolicy w listopadzie i grudniu 1918 r. Mieszkańcy przychodzili do niego po radę i wsparcie. 2.01.1919 r. zorganizował zebranie na plebanii w Szubinie, podczas którego debatowano nad tym, czy powiat ma się przyłączyć do powstania. 8.01.1919 r. został aresztowany przez Grenzschutz, oprowadzano go po ulicach miasta, w ten sposób poniżając i narażając na szykany ze strony Niemców.
Za bitym księdzem wstawili się niektórzy szubińscy Niemcy i im mógł zawdzięczać fakt, że uniknął śmierci. Służył w trakcie walk posługą duszpasterską rannym i poległym powstańcom. Żołnierze niemieccy zmuszali go także do znoszenia ciał zabitych i rannych. W czasie kontrofensywy niemieckiej 1.02 Niemcy dopuszczali się rabunków prywatnych domów w mieście. Między innymi zmusili 73-letniego duchownego do oddania pieniędzy i wartościowych przedmiotów znajdujących się na plebanii.
Ks. Sołtysiński, który był honorowym członkiem i patronem Towarzystwa Powstańców i Wojaków, zmarł 20.09.1928 r. w Szubinie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Od wielu miesięcy za pośrednictwem tej strony informujemy Państwo o działaniach Stowarzyszenia Wiara Lecha, które ze środków pochodzących z kwesty na cmentarzach Wielkopolskich odnawia powstańcze mogiły. Tym razem nowe oblicze zyskał nagrobek ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego, który znajduje się na szubińskim cmentarzu. Nagrobek odnowiono, a prace zakończono 31.05.2014 r. Mogiła prezentuje się wspaniale. Prace renowacyjne mogli podziwiać uczestnicy II Rajdu Szlakiem Hrabiego Mielżyńskiego, którzy w południe złożyli na odnowionej mogile i pobliskim pomniku powstańczym zapalone znicze. W spotkaniu uczestniczyła Alina Paszkiewicz, która wraz z mężem Jackiem dba o pamięć o powstańcach na naszym terenie z ramienia Wiary Lecha.


autor publikacji : Kamila Czechowska


 Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego   Mogiła ks. Ludwika Sołtysińskiego

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-05-06
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj3
wczoraj12
razem160432

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi