Miejsca pamięci narodowej

 Szukaj w bazie danych 
      Tablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni

miejscowość : Kcynia
adres : ul. Dowrcowa 17
gmina : Kcynia
powiat : nakielski
województwo : kujawsko-pomorskie » pokaż na mapieTablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni
Walki oddziałów z Kcyni, Gołańczy i Czeszewa o dworzec kolejowy w noc sylwestrową upamiętnia tablica na ścianie dworca. Tablicę odsłonięto w 1958 r., w 40. rocznicę czynu powstańczego.
Napis na tablicy głosi: CZEŚĆ I CHWAŁA POWSTAŃCOM WIELKOPOLSKIM. TU NA DWORCU W NOC SYLWESTROWĄ ROKU 1918 POŁĄCZONE ODDZIAŁY POWSTAŃCZE Z GOŁAŃCZY, CZESZEWA I KCYNI W ZBROJNYM NATARCIU ZMUSIŁY SILNĄ REDUTĘ GRENZSCHUTZU DO PODDANIA SIĘ I ZDOBYŁY DWORZEC I MIASTO – ZWIĄZEK BOJOWNIKÓW KOŁO KCYNIA.
Atak na kcyński dworzec poprowadził w noworoczną noc kpt. Włodzimierz Kowalski z powstańcami z Gołańczy, Czeszewa i Kcyni. „Chwytam mocno mój browning i wskakuję na rampę. Obchodzę szopę towarową i staję przed pociągiem, a równocześnie oko w oko z posterunkiem niemieckim. Niemiec ogromnie zdziwiony, patrzy na mnie. Czuję jego dech, a zarazem alkohol sylwestrowy. Nie mam odwagi go zastrzelić. Odbieram mu karabin i strzelam mu tuż nad uchem w powietrze. Niemiec się ze strachu przewraca i spada z rampy pod wagon. W tym momencie Niemcy się budzą, otwierają wagon i mierzą do mnie. Błyskawicznie wskakuję na platformę pierwszego wagonu i to ratuje moje życie. Rozpoczyna się wściekła strzelanina. Kule świstają mi ze wszystkich stron nad głową. Krzyczę na całe gardło „Bracia do wagonów!” Jeszcze jedna sekunda a już jesteśmy w wagonach. Oficer niemiecki chce uciekać na lokomotywę. Chwytają go za kołnierz. Widzę jak Niemcy niby worki z mąki wylatują z wagonów. Nasi ich wyrzucają. Jeszcze kilka sekund walka ustaje. Bierzemy do niewoli jednego oficera i 80 szeregowych, zdobywamy pięć karabinów maszynowych, kilka koni, dużo amunicji, kuchnię polową. Po stronie niemieckiej trzech zabitych, po stronie naszej strat żadnych” − wspominał WłodzimierzKowalski.


autor publikacji : Kamila Czechowska


 Tablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni   Tablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni   Tablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni   Tablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni   Tablica pamiątkowa poświęcona powstańcom w Kcyni

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-02-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj36
razem158915

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi