Kalendarium

 Szukaj w bazie danych 
      



1918-12-27 » Wybuch powstania

Do Poznania wrócił 3. baon 6. pułku grenadierów. Wraz z załogą obozu szkoleniowego w Biedrusku, w Poznaniu znajdowało się około 5 tys. żołnierzy niemieckich. W południe Polacy zorganizowali pochód dzieci pod Bazar", w którym uczestniczyło 10-12 tys. dzieci. Na chodnikach towarzyszyły im tłumy dorosłych.
Po południu do Poznania zaczęli przybywać goście zamiejscowi, zaproszeni na wielki raut na cześć Paderewskiego i misji brytyjskiej. W tym czasie  przywódcy niemieckiej Rady Ludowej, redaktorzy pism niemieckich i grup oficerów przygotowywali manifestację niemiecką. Już w południe Niemcy zorganizowali wiec młodzieży szkół średnich przed operą. W zorganizowanym pochodzie wziął udział 6. pułk grenadierów z orkiestrą i karabinami maszynowymi, kompania 20. p.a.l oraz spora grupa ludności cywilnej. W trakcie zgrupowania doszło do zdemolowania biura  NRL przy ul. św. Marcina 40, zakładu krawieckiego p. Czerwińskiego przy ul. Berlińskiej 20, kawiarni p. Góralskiego przy ul. Wilhelma 18. Zdzierano flagi polskie i alianckie, strzelano z rewolwerów. Na pl. Wilhelmowskim doszło do strzelaniny, gdyż ochrona gmachu, oddziały Straży Ludowej, zagroziły Niemcom drogę do Bazaru" i salwami w powietrze spowodowały rozproszenie demonstracji. Pod Bazar" przybyły posiłki: kompanie Straży Ludowej, Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz peowiacy.
W zamieszaniu i ciemnościach bardzo często dochodziło do wymiany strzałów m.in. w rejonie Prezydium Policji. Kompania ppor. Krauzego wracająca z akcji oczyszczania z Niemców rejonu Zamku, przechodząc przez gmach Prezydium Policji i kierując się na Bazar", została z tyłu ostrzelana przez Niemców. Śmiertelnie ranny został szef kompanii, Franciszek Ratajczak. Drogą rokowań około północy niemiecka załoga opuściła gmach Prezydium Policji, który został obsadzony przez 48 żołnierzy. Tego dnia zajęty został Dworzec Główny, kilka fortów, Komenda Miasta, Poczta i inne gmachy publiczne. Na pomoc Poznaniowi pośpieszyli ochotnicy z Kórnika, Środy i Pleszewa.
Pod Boczkowem zginął żołnierz baonu pogranicznego Jan Mertka.
W Pniewach Polacy przejęli władzę. Na czele oddziałów powstańczych stanął Antoni Fligier, a komendantem miasta i okolicy powołano ppor. Konstantego Chłapowskiego. Jan Trawiński objął obowiązki komendanta Kórnika. W rejonie Opalenicy i Buku powstańcy pod dowództwem ppor. Kazimierza Zanktelera zerwali tory kolejowe. Zatrzymano niemiecki transport, rozbrajając grupę żołnierzy niemieckich.


autor publikacji : Piotr S. Adamczewski


 Wybuch powstania   Wybuch powstania   Wybuch powstania   Wybuch powstania   Wybuch powstania   Wybuch powstania

powrót do poprzedniej strony | do góry


Data wydruku : 2024-11-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj7
wczoraj19
razem163965

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi