Aktualności

100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja

data: 2023-06-05, autor: Kamila Czechowska

100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja
100 lat temu w Brzozie postawiono pierwszy pomnik Powstańców Wielkopolskich 1918-1919.
W sobotę 3 czerwca 2023 roku delegacja Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie na czele z dyrektor placówki dr Kamilą Czechowską i przewodniczącym Rady Muzeum Piotrem Adamczewskim uczestniczyła w uroczystościach 100. rocznicy odsłonięcia i poświęcenia pierwszego pomnika-mauzoleum Powstańców Wielkopolskich w Brzozie koło Bydgoszczy. Uroczystości rozpoczęły się msza świętą w intencji poległych i zmarłych powstańców, którą koncelebrowali kapłani pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka. W setną rocznicę odsłonięcia, poświęcenia pomnika w Brzozie – warto według biskupa – uświadomić sobie, że pierwszym, najważniejszym celem naszej działalności jest Polska: jej pomyślność, lepszy los, rozwiązania, które mają służyć dobru narodu. – Polska jutra, lepszej przyszłości, bardziej skutecznej odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie udział w europejskiej wspólnocie, także dochowanie wierności polskiej pamięci i tożsamości – mówił. Biskup Krzysztof Włodarczyk przypomniał, że miejsca pamięci, związane z walką Wielkopolan o niepodległość w latach 1918-1919 i jej uczestnikami, pojawiły się jeszcze w czasie powstania. – Od samego początku elity społeczeństwa polskiego – politycy, wyżsi dowódcy, duchowni, działacze społeczni – zdawali sobie sprawę z konieczności i celowości podtrzymywania pamięci o wydarzeniach powstańczych – dodał.
Po mszy świętej uczestnicy patriotycznej rocznicy udali się pod pomnik-mauzoleum, gdzie po odegraniu hymnu polskiego odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy. Uroczystego aktu odsłonięcia tablicy dokonała Pani Edyta Cisewska Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz córka powstańca wielkopolskiego Maria Nowacka z TPPW 1918-1919 w Mroczy. Tablica zawiera informacje związane z historią pomnika, poświęcona jest uczestnikom zrywu oraz bitwy o Brzozę w 1919 r. Po apelu poległych i salwie honorowej uczestnicy doniosłej uroczystości złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili okolicznościowe znicze pamięci. Wzruszającym akcentem o patriotycznym przesłaniu był występ Uczniów Szkoły Podstawowej w Brzozie noszącej imię Powstańców Wielkopolskich.
Organizatorami uroczystości 100. rocznicy odsłonięcia pi poświęcenia pierwszego pomnika w Brzozie byli: Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka Wojciech Oskwarek, przewodniczący Rady Gminy Nowa Wieś Wielka płk. Rez. WP Waldemar Owczarzak, prezes Gminnego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Irena Owczarzak.
Tekst: Piotr S. Adamczewski

100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja  100. rocznica odsłonięcia i poświecenia pomnika w Brzozie - fotorelacja

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-04-18
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj6
wczoraj22
razem160106

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi