Aktualności

Szubin pamiętał o powstaniu styczniowym w 160. rocznice zrywu

data: 2023-01-23, autor: Kamila Czechowska

Szubin pamiętał o powstaniu styczniowym w 160. rocznice zrywu
22 stycznia 2023 r. minęła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Po wybuchu w 1863 r. powstania styczniowego w zaborze rosyjskim na terenie ziem polskich włączonych do zaboru pruskiego zawiązały się tajne organizacje niosące pomoc walczącym rodakom. W Poznaniu został utworzony komitet na czele z Janem Działyńskim, którego celem było zbieranie środków na powstanie, skup broni i wysyłanie ochotników do oddziałów.
Komisarzem wojskowym na powiat szubiński został dzierżawca majątku Słupy, Wojciech Kunowa. Nad całością działalności na terenie powiatu szubińskiego i wągrowieckiego czuwał Erazm Zabłocki. Mieszkańcy Szubina i całego powiatu zbierali fundusze na powstanie. Środków na rzecz powstania nie szczędziło także duchowieństwo. Wychowani w patriotycznej atmosferze synowie ziemi szubińskiej także chcieli brać udział w walkach powstańczych. Tak jak w czasach powstania wielkopolskiego 1918-1919 do walki garnęli się robotnicy rolni, terminatorzy i czeladnicy. W okolicach Wolwarku koło Szubina ochotnicy powstania styczniowego założyli obóz, który był punktem zbornym dla młodych ludzi chcących włączyć się w walkę narodowowyzwoleńczą. Władze pruskie, wspierające Rosjan, zamierzały zlikwidować obóz, ale ochotnicy zostali ostrzeżeni i zdołali w porę przedrzeć się do Królestwa. Nie obyło się bez aresztowań Polaków podczas próby przekraczania granicy. Części udało się dotrzeć do oddziałów polskich i podjęli wspólna walkę. Po upadku powstania ochotnicy z terenu powiatu szubińskiego trafili do więzień, a z nich zostali wywiezieni na Syberię. Zesłanie dotknęło także mieszkańców powiatu szubińskiego, którzy ochotniczo wstąpili w szeregi wojska powstańczego. Pamięć o powstaniu na nowo odżyła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Znów mówiono o powstaniu, a weteranów tych walk traktowano z ogromną czcią.
W sobotę, 21 stycznia 2023 r., uczciliśmy pamięć powstania poprzez marsz na trasie Szubin - Wolwark – Szubin. W sobotnim marszu wzięło udział ponad 30 osób, które pokonały 6 kilometrowy odcinek. Początek zaplanowano przy kościele pw. św. Anny, gdzie zapoznano zebranych z zasadami obowiązującymi na marszu. Zarys szubińskiej karty powstania styczniowego przybliżyła dr Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Trasa wiodła chodnikiem wzdłuż drogi wojewódzkiej do Wolwarku, a następnie drogą polną w kierunku Szubina i Osiedla Leśnego. Pomimo, że pogoda była iście zimowa kolumna bezpiecznie dotarła do Szubina. W marszu wzięła udział m.in. młodzież z I LO Szubinie pod opieką Artura Krajewskiego i dr Piotra Szybowicza, młodzież z klasy mundurowej ZS w Szubinie pod opieką Izabeli Bodnar i młodzież z SP 2 z rodzicami. Udział wziął także prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Mirosław Rzeszowski. Ta organizacja wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie wspierała wydarzenie. Marsz przygotowało Muzeum Ziemi Szubińskiej.

https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1355

Szubin pamiętał o powstaniu styczniowym w 160. rocznice zrywu   Szubin pamiętał o powstaniu styczniowym w 160. rocznice zrywu   Szubin pamiętał o powstaniu styczniowym w 160. rocznice zrywu

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2023-10-03
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj5
wczoraj17
razem156233

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi