Aktualności

Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie

data: 2022-12-29, autor: Kamila Czechowska

Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie
104. lata temu wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie. We wtorek 27 grudnia 2023 r. po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – polskie święto państwowe. To ważna data dla naszego regionu, który po 147 latach zaborów odzyskał wolność. W rocznicę wybuchu insurekcji na terenie miejsc pamięci miasta i gminy Szubin zapłonęły znicze pamięci, a na masztach załopotały obok szubińskich i polskich także flagi powstańcze. O godz. 13.00 delegacje, na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i Burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim, oddały hołd wszystkim tym, którzy walczyli za polską niepodległość i wolność. Złożono znicze pod pomnikiem-mogiłą powstańczą na szubińskiej nekropolii i na mogile weterana Jerzego Kwaska, a ks. kanonik Tadeusz Lesiński poprowadził modlitwę w intencji powstańców. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodzin powstańczych, Rady Seniorów na czele z przewodniczącym Janem Kosteckim, Szkoły Podstawowej w Rynarzewie z dyrektor Agnieszką Tulińską i Zespołu Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie z dyrektor Alicją Jaśkowiak oraz harcerstwa, biblioteki i muzeum. Dzięki członkom Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie znicze zapłonęły także na mogiłach szubińskich weteranów. Wartę przy mogile wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni i młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. Za udział w uroczystości podziękował burmistrz Szubina, który równocześnie zaprosił na obchody wyzwolenia miasta. W tym dniu wiązankę w biało-czerwonych barwach złożyli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w osobach zastępcy dyrektora IPN prof. Mirosława Golona i prof. Wojciecha Polaka.
Przed uroczystością w Szubinie przedstawiciele władz Szubina wraz z dyrektor muzeum dr Kamilą Czechowską oddali cześć poległym Powstańcom Wielkopolskim spoczywającym na cmentarzu w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz pod pomnikiem w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu. W Rynarzewie i Zamościu delegacji z Szubina towarzyszyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Rynarzewie, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Szkołę w Rynarzewie reprezentowali wicedyrektor Agnieszka Kamyszek i nauczyciel Piotr S. Adamczewski.
Także 27 grudnia 2022 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej udostępniło wystawę - pokłosie projektu pt. „SZLAKIEM BITEW I MURALI FRONTU PÓŁNOCNEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919.
Więcej zdjęć TUTAJ:
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1352

Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie   Znicze pamięci - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Szubinie

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-06-16
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj15
razem161117

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi