Aktualności

Pamięć o Powstańcach

data: 2022-01-12, autor: Kamila Czechowska

Pamięć o Powstańcach
W tym roku obchodzimy 103. rocznicę wyzwolenia Szubina przez Powstańców Wielkopolskich. Powstanie Wielkopolskie było jedynym zwycięskim zrywem niepodległościowym, kończącym ponad stuletni okres zaboru pruskiego w Wielkopolsce. Jedne z najcięższych walk, jakie toczyli powstańcy miały miejsce w Szubinie.

- Uczestnicy tych zmagań wspominali, że pogoda 11 stycznia 1919 r. stała po stronie powstańców, że gęsta mgła sprzyjała niezauważonemu ruchowi wojsk powstańczych, które od strony Kcyni i Nakła nacierały na Szubin. Ponad 100 lat temu, w godzinach popołudniowych miasto stawało się wolne, a mieszkańcy Szubina, ciężko doświadczeni wcześniejszymi, nieudanymi zmaganiami z ogromna radości przyjmowali brać powstańczą- mówi burmistrz Mariusz Piotrkowski.

Pod pomnikiem - mogiłą Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 zostały złożone okolicznościowe wieńce i znicze pamięci. Uroczystość pod pomnikiem poprowadziła dr Kamila Czechowska.

Bohaterów licznie upamiętnili przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy: Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol wraz z radnymi powiatowymi, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z Zastępcą Wiolettą Borys – Stachowiak, delegacja Rady Seniorów Gminy Szubin, przedstawiciele instytucji kultury, placówek oświatowych, przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, Zakład Poprawczy w Szubinie, harcerze, Klub Seniora "Jesienny Kwiat", zawodnicy i kibice LKS Szubinianka SISU Szubin oraz duchowni: Dziekan ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. Jacek Pawełczyk.

Po złożeniu zniczy i wiązanek kwiatów Mirosław Rzeszowski Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie odczytał nową wersję wiesza „Bohaterom Powstania” pochodzącego z publikacji dotyczącej pomnika nad mogiłą Powstańców Wielkopolskich w Szubinie wydanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Na zakończenie Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska podziękowała organizatorom za przygotowanie uroczystości.

W tym dniu zapalono znicze na grobach weteranów i pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w ramach działania pt. Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich. Rozstawiono ponad 5000 zniczy, w ramach współpracy Miasta Poznań z Instytutem Pamięci Narodowej i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 z 12 Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej. Inicjatorami akcji w Szubinie byli Alina i Jacek Paszkiewicz, a włączyła się w nią młodzież z Zespołu Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej i harcerze.

Warte pod pomnikiem pełnili przedstawiciele Towarzystwa Historycznego w Kcyni i uczniowie z Zespołu Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

Fot. UM Szubin, Piotr Bembenek, Kamila Czechowska

Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach   Pamięć o Powstańcach

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2022-11-27
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj25
wczoraj15
razem150936

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi