Aktualności

Hołd Powstańcom w dniu narodowego święta

data: 2021-12-30, autor: Kamila Czechowska

Hołd Powstańcom w dniu narodowego święta
Po raz pierwszy w tym roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, ustanowione przez Sejm ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919.
Oddano hołd poległym powstańcom wielkopolskim w walkach za polską niepodległość i wolność. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci spoczywającym na cmentarzu w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz wraz z delegacją Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie i Radnych z Zamościa pod pomnikiem w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu.
W Szubinie Burmistrz i Zastępca wraz z Ks. Dziekanem Tadeusz Lesińskim, radnymi, delegacjami przedstawicieli IPN, instytucji kultury, placówek oświatowych, Rady Seniorów Gminy Szubin oraz Stowarzyszeń złożyli wieńce pod Pomnikiem-Mogiłą Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu.
Wcześniej Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski z Dyrektorem Muzeum Ziemi Szubińskiej dr Kamilą Czechowską uczestniczyli w inauguracji wojewódzkich obchodów w Kcyni, gdzie współorganizatorami byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.
Na zakończenie Burmistrz Szubina podziękował przybyłym, w szczególności rodzinom powstańców wielkopolskich.
Dodatkowo, na szubińskim Rynku i w Muzeum Ziemi Szubińskiej, dostępne są wystawy związane z powstaniem i pamięcią o powstańczym zrywie.
Źródło: szubin.pl
Fotorelacja poniżej:
https://szubin.pl/aktualnosci/narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania.html

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2022-11-27
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj25
wczoraj15
razem150936

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi