Aktualności

Rekonstrukcja historyczna na Rynku

data: 2021-11-24, autor: Kamila Czechowska

Rekonstrukcja historyczna na Rynku
W sobotę 20 listopada 2021 r. na szubińskim Rynku zaprezentowana została rekonstrukcja historyczna walk o Szubin z 1919 r. Program wydarzenia przewidywał warsztaty historyczne w formie żywych lekcji historii. Zaprezentowano m.in. dawne zawody rzemieślnicze; stroje i modę I połowy XX w.; wojsko i militaria, kuchnię bardzo polową, czyli co jedzono w tamtych czasach; kapelę podwórkową; punkt werbunkowy do powstania wielkopolskiego. Nie zabrakło ciekawostek i możliwości aktywnego udziału. Na uczestników czekał ciepły posiłek, kawa i herbata oraz coś słodkiego. Swoje stoisko wystawiło także Muzeum Ziemi Szubińskiej, którego pracownicy rozdawali uczestnikom flagi w barwach narodowych. Mieszkańcy Szubina i goście z zewnątrz aktywnie brali udział w wydarzeniu, a największym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z rekonstruktorami. Około godz. 16.00 odbyła się inscenizacja walk powstańców wielkopolskich z oddziałami niemieckimi, na którą zaprosił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Narrację walk opracowała dr Kamila Czechowska. Tak jak 103 lata temu, sygnał do ataku na Szubin dał wystrzał z armaty.
Ostatnim aktem sobotniego wydarzenia było oddanie hołdu powstańcom poległym w bitwach o Szubin. Na szubińskim cmentarzu rekonstruktorzy, przedstawiciele władz samorządowych i grupa mieszkańców złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. W imieniu mieszkańców hołd pod pomnikiem na powstańczej mogile oddała przewodnicząca rady miejskiej Anna Kijowski i burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Na zakończenie oddano salwę honorową i wysłuchano utworu na trąbkę.
W inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy z Towarzystwa Historycznego z Kcyni, GRH "Garnizon" z Bydgoszczy, GRH ZHR z Bydgoszczy. Współorganizatorami była Gmina Szubin oraz Szubiński Dom Kultury, OSP Szubin, oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej.

https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1282

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2021-11-29
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj31
wczoraj34
razem141073

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi