Aktualności
Zapraszamy po muzealne wydawnictwo o pomniku nad mogiłą powstańczą.
data: 2021-02-15, autor: Kamila Czechowska
Zapraszamy po muzealne wydawnictwo o pomniku nad mogiłą powstańczą.Muzealny plan przewidywał promocję wydawnictwa o pomniku nad mogiłą powstańczą po zniesieniu obostrzeń. Ograniczenia w pracy muzeum zostały częściowo zniesione i można odwiedzać naszą placówkę. Jednak nie możemy zaprosić Państwa na tradycyjną promocję wydawnictwa. Książkę będzie można otrzymać osobiście w Muzeum w dniach 16-18 lutego (w godzinach 8.00-16.00) oraz w niedzielę 7 marca (w godzinach 12.00-16.00). Daty promocji wydawnictwa nie są przypadkowe. 16 lutego 1919 r. podpisano rozejm w Trewirze kończący powstanie wielkopolskie. 18 lutego 1919 r., mimo trwającego zawieszenia broni, doszło do brawurowej akcji pod Rynarzewem. Podczas zaciętych walk powstańcy wielkopolscy zdobyli pociąg pancerny.
Wydawnictwo, które powstało ze zbiórki publicznej, jest bezpłatne. Jedna osoba będzie mogła otrzymać jeden egzemplarz. Przy okazji odbioru publikacji będzie można zakupić w muzealnym sklepiku pamiątki-gadżety związane z Szubinem, w tym także powstaniem wielkopolskim (magnesy, smycze, kubki, pocztówki i.in.). Publikacja trafi także do bibliotek na terenie miasta i gminy Szubin.
Wydawnictwo ukazało się z końcem 2020 r. Autorem tekstów i koncepcji jest kustosz Kamila Czechowska. Główną część publikacji poprzedza słowo wstępne Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego i Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika-Mogiły w Szubinie Ks. Kanonika Tadeusza Lesińskiego. W słowie wstępnym czytamy: "Przekazując publikację do Państwa rąk, wyrażamy ogromną wdzięczność, że upływający czas, a z nim przemijanie pokoleń, nie osłabiły pamięci i troski o mogiłę powstańczą na cmentarzu parafialnym w Szubinie. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do całego środowiska szubińskiego, na czele z rodzinami powstańczymi. Stali się Państwo depozytariuszami pamięci o najważniejszym polskim powstaniu, które zdecydowało o przynależności Wielkopolski do odrodzonego Państwa Polskiego. Państwa determinacja, a także pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcie wielu zaprzyjaźnionych osób i instytucji, doprowadziło do historycznego wydarzenia. Tym wydarzeniem było odsłonięcie odbudowanego pomnika nad mogiłą powstańczą w Szubinie w dniu 11 stycznia 2020 roku."
Wykorzystane archiwalia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Biblioteki Narodowej i zbiorów osób prywatnych: Piotra S. Adamczewskiego, Piotra Bembenka, Magdaleny Biernackiej, Kamili Czechowskiej, Joanny Guzińskiej, Remigiusza Konieczki, Doroty Lubawy, Remigiusza Maćkowiaka, Macieja Rejmenta. Autorami wykorzystanych zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Kamila Czechowska, Aleks Janowiak, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Alina Paszkiewicz, Maciej Rejment, Jakub Szubertowski, Katarzyna Tatar (Cieniuch). Wydawnictwo liczy 72 strony i zwiera informacje o walkach o Szubin z 1919 r., historię miejsca pamięci oraz odbudowy i odsłonięcia w 2019 r. W publikacji wykorzystano wiersze autorstwa Stanisława Helsztyńskiego z 1931 r., Silvany Oczkowskiej z 2015 r. i Mirosława Rzeszowskiego z 2020 r. Projekt /DTP: Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k., Bydgoszcz. Wydano ze środków: Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie i Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj9
wczoraj19
razem163967
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi