Aktualności
Nowe muzealne wydawnictwo
data: 2021-01-05, autor: Kamila Czechowska
Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że z końcem 2020 r. dotarło do nas wydawnictwo dotyczące pomnika nad mogiłą powstańczą w Szubinie. Autorem tekstów i koncepcji jest kustosz Kamila Czechowska. Główną część publikacji poprzedza słowo wstępne Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego i Przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika-Mogiły w Szubinie Ks. Kanonika Tadeusza Lesińskiego. W słowie wstępnym czytamy: "Przekazując publikację do Państwa rąk, wyrażamy ogromną wdzięczność, że upływający czas, a z nim przemijanie pokoleń, nie osłabiły pamięci i troski o mogiłę powstańczą na cmentarzu parafialnym w Szubinie. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do całego środowiska szubińskiego, na czele z rodzinami powstańczymi. Stali się Państwo depozytariuszami pamięci o najważniejszym polskim powstaniu, które zdecydowało o przynależności Wielkopolski do odrodzonego Państwa Polskiego. Państwa determinacja, a także pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcie wielu zaprzyjaźnionych osób i instytucji, doprowadziło do historycznego wydarzenia. Tym wydarzeniem było odsłonięcie odbudowanego pomnika nad mogiłą powstańczą w Szubinie w dniu 11 stycznia 2020 roku."Wykorzystane archiwalia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Biblioteki Narodowej i zbiorów osób prywatnych: Piotra S. Adamczewskiego, Piotra Bembenka, Magdaleny Biernackiej, Kamili Czechowskiej, Joanny Guzińskiej, Remigiusza Konieczki, Doroty Lubawy, Remigiusza Maćkowiaka, Macieja Rejmenta. Autorami wykorzystanych zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Kamila Czechowska, Aleks Janowiak, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Alina Paszkiewicz, Maciej Rejment, Jakub Szubertowski, Katarzyna Tatar (Cieniuch). Wydawnictwo liczy 72 strony i zwiera informacje o walkach o Szubin z 1919 r., historię miejsca pamięci oraz odbudowy i odsłonięcia w 2019 r. W publikacji wykorzystano wiersze autorstwa Stanisława Helsztyńskiego z 1931 r., Silvany Oczkowskiej z 2015 r. i Mirosława Rzeszowskiego z 2020 r. Projekt /DTP: Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k., Bydgoszcz. Wydano ze środków: Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie i Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.
Promocja wydawnictwa planowana jest po zniesieniu ograniczeń w działalności muzeum.
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj8
wczoraj19
razem163966
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi