Aktualności

Szubińskim szlakiem miejsc pamięci

data: 2019-10-28, autor: Kamila Czechowska

Szubińskim szlakiem miejsc pamięci
Ponad osiemdziesięcioosobowa grupa z polskimi flagami i z maszerującymi na jej czele mężczyznami w mundurach polskich żołnierzy mogła zdziwić mieszkańców gminy, którzy w sobotnie godziny poranne zobaczyli ją na ulicach Szubina. Tak wyglądał spacer szlakiem miejsc pamięci związanych z II wojną światową zorganizowany przez Muzeum Ziemi Szubińskiej w ramach projektu pt. Szubiński wymiar II wojny światowej. Rajd rozpoczęła w muzeum Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, zapoznaniem uczestników z projektem i przebiegiem spaceru, wręczono tu też pakiety wyżywienia. Następnie po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia przed tablicą Domu Polskiego uczestnicy spaceru wyruszyli ulicami, by przy miejscach pamięci zapalić znicze pamięci i posłuchać ich historii, którą przedstawiała Kamila Czechowska. Pierwszym miejscem, przy którym uczestnicy się zatrzymali, była tablica pamięci pomordowanych nauczycieli, która wisi na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie, następnie przeszli pod pomnik ofiar hitlerowskich i komunistycznych na pl. Kościelnym. Na rynku zwiedzili wystawę A WIĘC WOJNA przygotowaną przez muzeum z okazji 80 rocznicy wybuchu wojny 1939-1945. Kolejnymi miejscami pamięci były m.in.: plac Wolności - pomnik Niepodległości i Dęby Pamięci, tablica przed kościołem św. Andrzeja Boboli, tablica na urzędzie, przy pomniku upamiętniającym istnienie obozu jenieckiego i świadków ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej, pomnik w miejscu masowych egzekucji w lasku kcyńskim i na końcu cmentarz - pomnik powstańczy, mogiły polskich żołnierzy, tablica upamiętniająca pomordowanych na Wschodzie i pomnik ofiar hitlerowskich. Zakończenie rajdu odbyło się w muzeum, gdzie uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki, a chętne osoby rozwiązały test związany tematyką z II wojną światową. Wszystkim tym, którzy wzięli udział w rajdzie, dziękujemy za uczestnictwo i wspólne uczczenie pamięci o ofiarach II wojny światowej. Jak się okazało w trakcie spaceru, nie wszystkie miejsca pamięci były znane uczestnikom. Cieszymy się więc, że dzięki rajdowi wiedza o nich będzie większa. Dziękujemy członkom Towarzystwa Historycznego w Kcyni ubranym w polskie mundury wojskowe, którzy towarzyszyli nam w rajdzie. Organizatorem rajdu było Muzeum Ziemi Szubińskiej. Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Więcej zdjęć --TUTAJ

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2020-07-10
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj3
wczoraj20
razem126073

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi