Aktualności
Inscenizacja "Wyzwolenie Kcyni" za nami
data: 2019-01-02, autor: Kamila Czechowska
W przededniu 100. rocznicy wyzwolenia w noc sylwestrową Kcyni przez Powstańców Wielkopolskich, z udziałem grup rekonstrukcji historycznej odbyła się inscenizacja z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, a także relacji na antenie TVP Bydgoszcz pod linkiem https://bydgoszcz.tvp.pl/40642434/powstancy-zajeli-pociag-z-niemcami-odbili-poczte-na-kcynskim-rynku-bylo-jak-w-1918?fbclid=IwAR1uDtPvvcFBcjUX-XaTz2doLkyl0dK1XvDG4G-mxisdAL3aA6hu7ggzEWo. W ten sposób zainaugurowano wydarzenia związane z uczczeniem setnej rocznicy. Wydarzenie pod patronatem Starosty Nakielskiego Tadeusza Sobola oraz Burmistrza Kcyni Marka Szarugi zostało przygotowane przez Urząd Miejski w partnerstwie z Towarzystwem Historycznym w Kcyni oraz GRH Drużyną Szturmową z Bydgoszczy. Inscenizację rozpoczęto od wkopania kapsuły czasu, w której znalazły się listy do przyszłych pokoleń napisane m.in. przez władze samorządowe oraz społeczności szkolne. Znalazły się w niej również życzenia od samych mieszkańców oraz kcyńskie numizmaty. Kapsułę zakopano na Rynku w Kcyni i przykryto okolicznościową płytą, która na stałe informować będzie o tym wydarzeniu.Nasza przyszłość zależy od Nas! Tu i teraz! Za 50 lat będzie zależała od Was! Pielęgnujcie i nie wstydźcie się swoich korzeni. Bądźcie dumni z bycia Polakami, Kcynianami. Do kapsuły czasy, którą właśnie otworzyliście włożyliśmy przesłania do Was napisane przez przedstawicieli władz samorządowych oraz społeczność szkolną. Są również życzenia od mieszkańców. Umieściliśmy także nasze kcyńskie numizmaty m.in. z podobizną światowej sławy naukowca Jana Czochralskiego, rodowitego Kcynianina. Możecie do kapsuły czasu dołożyć swoje przesłania i ponownie zakopać ją dla kolejnych pokoleń. Niech będzie ona swoistym międzypokoleniowym łącznikiem. Umieszczona w centralnym punkcie naszego miasta, z pamiątkowym wpisem odwołującym się do 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, niech będzie dowodem na to, że trud, walka i poświęcenie naszych przodków nie poszło na marne. Życzymy Wam, abyście z dumą i radością obchodzili jubileusz 150-lecia Powstania Wielkopolskiego, ale przede wszystkim byli szczęśliwi mieszkając i żyjąc w Gminie Kcynia. Niech Wam się wiedzie! - kierował swe słowa do przyszłych pokoleń Burmistrz Marek Szaruga.
Inscenizację rozpoczęto od odegrania scen przejęcia magistratu i przepędzenia pruskich urzędników. Świętowano na Rynku wraz z ludnością cywilną, w rolę której wcielili się mieszkańcy chcący mieć swój czynny udział w inscenizacji. Na rynku doszło także do starć oddziałów powstańczych z pruskimi, słychać było wystrzały, byli też ranni, konieczna była pomoc sanitariuszy. Kcynia została jednak w rękach powstańców. Uczestnicy poza możliwością obejrzenia inscenizacji mogli także skosztować pysznej grochówki lokalnej firmy gastronomicznej oraz grzańca i innych kulinarnych propozycji Stowarzyszenia Żurawia/Włodzimierzowo. Można było również wysłać pocztówkę do rodziny i znajomych w ramach akcji „100 pocztówek na 100 lecie”. Mimo kapryśnej pogody publiczność dopisała, a sama inicjatywa spodobała się na tyle, że na koniec wykonawców inscenizacji nagrodzono brawami.
To pierwsza, ale nie ostatnia inicjatywa związana z uświetnieniem 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W poniedziałek 7 stycznia zapraszamy na otwarcie dwóch wystaw: „Kcynia kluczem do Wielkopolski” oraz wystawy Instytutu Pamięci Narodowej. Z kolei 11 stycznia (piątek) zapraszamy na koncert z udziałem Tomka Kamińskiego i Chóru Nadzieja z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wejściówki na koncert dostępne w Urzędzie Miejskim pokój 205, a sam koncert połączony jest z odsłonięciem muralu i podsumowaniem roku samorządowego w Gminie Kcynia. Kalendarz wszystkich wydarzeń dostępny tutaj.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Kcyni, partnerami: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, Samorząd Osiedla Nr 2 w Kcyni, Towarzystwo Historyczne z Kcyni oraz GRH Drużyna Szturmowa z Bydgoszczy. Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Nakielski i Burmistrz Kcyni. Podziękowania dla OSP Kcynia oraz Komendanta Gminnego OSP. Dziękujemy mediom obecnym podczas naszego wydarzenia.
Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-12-03
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj7
wczoraj12
razem164171
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi