Aktualności

Za kilkanaście dni rozpoczniemy świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

data: 2018-12-17, autor: Kamila Czechowska

Za kilkanaście dni rozpoczniemy świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Za kilkanaście dni rozpoczniemy świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Powstanie wybuchło dokładnie 27 grudnia 1918 r. Urząd Miejski w Kcyni w roku bieżącym podjął kilka inicjatyw związanych z przygotowaniem do tej rocznicy, a jednocześnie mających na cele godne uczczenie pamięci o powstaniu oraz samych powstańcach. Jedną z tych inicjatyw były gruntowne prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się na cmentarzu w Kcyni. Właśnie je zakończono. We czwartek 13 grudnia na pomniku firma Teresy i Romana Wesołowskich zamontowała nową tablicę Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej przeprowadzono szereg innych prac przy pomniku. W pierwszej kolejności pracownik Urzędu Miejskiego Tomasz Brzeziński oraz pracownicy interwencyjni wycieli przerośnięte tuje. Firma LADRILLO-JUNTURA profesjonalnie wyczyściła pomnik, została usunięta stara spoina i położona została nowa. Pomnik został poddany także hydrofobizacji. Następnie pracownik urzędu Tomasz Brzeziński wykonał prace przy murku okalającym. Koncepcja nowych nasadzeń została zaprojektowana i wykonana - na zlecenie Gminy Kcynia - przez Pana Wiesława Nadolnego. Wymieniono także krzyż na pomniku. Cały zakres prac finansowany był z budżetu Gminy Kcynia. Krzyż powstańczy sfinansowany został ze środków Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Zbliżamy się do 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Jesteśmy w pełni gotowi do obchodów tej pięknej rocznicy - podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Całość prac koordynowała z ramienia urzędu Anna Duda-Nowicka. Zadanie to było jednym z działań promocyjnych zaplanowanych na rok 2018 i związane jest z przygotowaniem Kcyni do obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji będzie jednym z elementów wydarzeń z okazji 100-lecia zaplanowanych na dzień 6 lutego 2019 r.
Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka

Za kilkanaście dni rozpoczniemy świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.   Za kilkanaście dni rozpoczniemy świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2019-06-24
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj11
wczoraj14
razem117341

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi