Aktualności

Na cmentarzu w Kcyni powstała tablica dotycząca Powstańców Wielkopolskich

data: 2018-11-29, autor: Kamila Czechowska

Na cmentarzu w Kcyni powstała tablica dotycząca Powstańców Wielkopolskich
Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań powstała tablica z nazwiskami powstańców wielkopolskich spoczywających na cmentarzu w Kcyni. Tablica finalizuje wcześniejsze badania archiwalne i dokumentacyjne przeprowadzone m.in. w archiwach dotyczące potwierdzenia faktu pochówku na cmentarzu w Kcyni (wiele jest takich mogił, na których nie ma danych personalnych danego powstańca). Koordynatorem był Jacek Paszkiewicz ze Stowarzyszenia, pomocą służył historyk Marcin Lisiecki. Tablica powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert „Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach".
Stowarzyszenie aktywnie działa m.in. na rzecz uczczenia pamięci o powstańcach wielkopolskich, poprzez zbieranie środków na nowe mogiły. W tym roku przeprowadziło wspólnie z Towarzystwem Historycznym w Kcyni i młodzieżą zaangażowaną w kwestę „Ocalmy ślady przeszłości” zbiórkę na rzecz grobów, w efekcie której wykonano dwa nagrobki powstańcze: Jana Wituckiego i Antoniego Piątkowskiego.
Uroczyste odsłonięcie tablicy będzie jednym z elementów uroczystości związanych z obchodami 100.rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i planowane jest w miesiącu luty przyszłego roku.

Zred. Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2019-05-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj14
wczoraj15
razem115714

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi