Aktualności

Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.

data: 2018-05-21, autor: Kamila Czechowska

Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.
Powstańcza Noc Muzeów za nami.
Towarzystwo Historyczne w Kcyni wspólnie z Urzędem Miejskim zorganizowało po raz pierwszy w Kcyni Noc Muzeów. Kcynia muzeum z prawdziwego zdarzenia nie posiada, ale to nie stanowiło przeszkody do tego, by na dworcu PKP w Kcyni, nieczynnym od wielu lat ze względu na zawieszony ruch pasażerski kolejowy, zorganizować Powstańczą Noc Muzeów. W ramach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz zbliżającej się 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 tematem przewodnim kcyńskiej nocy było Powstanie Wielkopolskie i Niepodległość.
Uczestników Powstańczej Nocy Muzeów powitał prezes Towarzystwa Historycznego Piotr Dąbrowski, koordynator całego przedsięwzięcia. Wydarzenie rozpoczęto od inscenizacji zdobycia dworca PKP przez Powstańców Wielkopolskich w wykonaniu członków Towarzystwa Historycznego w Kcyni oraz zaprzyjaźnionej GRH Drużyny Szturmowej z Bydgoszczy. Były huki, wystrzały, dym, powstańcze okrzyki i…zwycięstwo! Następnie, ze względu na duże zainteresowanie tą inicjatywą, grupami wpuszczano chętnych do zwiedzania dworca PKP oraz tego co przygotowali organizatorzy. W środku można było obejrzeć zbiory związane z powstaniem wielkopolskim, niepodległością, militariami z okresu II wojny światowej oraz kolejnictwem (były to zbiory m.in. Piotra Dąbrowskiego, Klaudiusza Zdanowskiego, Bartosza Szymczaka, Leszka Potrzebowskiego, GRH Drużyny Szturmowej Bydgoszczy). Na potrzeby Nocy Muzeów swoimi zbiorami podzielili się także Roman Tadych, Jan Kurant i Antoni Kufta.

Puntem kulminacyjnym była premiera filmu „Noc sylwestrowa 1918/1919 w Kcyni”, który został nagrany przez Towarzystwo Historyczne w Kcyni w ramach dotacji z Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert nr 3/2018. Reżyserem filmu był Stanisław Dąbrowski. Poza tym można było obejrzeć wystawy wypożyczone z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w tym „Mobilnie o Powstaniu Wielkopolskim” oraz „Magiczne miejsca”. Niewątpliwą atrakcją, szczególnie dla młodszych, była możliwość oddania strzałów z karabinu maszynowego M.G. 08.

Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Partnerami wydarzenia był Zespół Szkół Technicznych oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Pomocą organizacyjną służyli pracownicy urzędu – Anna Duda-Nowicka, Tomasz Brzeziński i Michał Modliński oraz pracownicy interwencyjni.

Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.   Powstańcza Noc Muzeów w Kcyni za nami.

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-06-16
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj15
razem161117

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi