Aktualności

To była NOC W MUZEUM 2018!

data: 2018-05-15, autor: Kamila Czechowska

To była NOC W MUZEUM 2018!
Za nami Noc w Muzeum 2018 w Szubinie. W piątek, 11 maja 2018 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyło się wydarzenie pt. NIM NASTAŁA WOLNOŚĆ, której tematyka była ukłonem w stronę tych, którzy przez ciemny czas zaborów walczyli o to, by duch polskości w narodzie nie zaginął. W pierwszej części spotkania zebrani obejrzeli film z ubiegłorocznej nocy w muzeum, który dotyczył między innymi pokazu mody Justyny Augustynowicz i Alicji Weichbrodt. Następnie odbyła się prelekcja połączona z degustacją pt. Na pańskim i chłopskim stole - kultura kulinarna na Pałukach w XIX wieku autorstwa Mateusza Ditricha. Głównym punktem spotkania był pokaz ubiorów z XIX i początków XX wieku z kolekcji Małgorzaty Retkowskiej Retro-Pasje w asyście żołnierzy w pruskich mundurach - ale z polskim sercem - Towarzystwo Historyczne Kcynia i GRH Drużyna Szturmowa Bydgoszcz. Stroje prezentowali: Iwona Kubiak, Patrycja Grześko, Magdalena Szmyt, Aleksandra Lis, Natalia Jaroszewska, Patrycja Panek, Patrycja Mikoś, Małgorzata Lewczyńska, Aleksandra Łuczak i Maciej Chłapek. Spontanicznie na dzień przed pokazem zadecydowano o udziale kilkumiesięcznej Helenki Wośko, która wystąpiła w białym stroju uszytym przez Alicję Weichbrodt. Pokazowi strojów towarzyszyła na zakończenie narracja autorstwa dyrektor muzeum Kamili Czechowskiej, gdzie była mowa miedzy innymi o kobietach z czasów powstania styczniowego, krynolinach, tiurniurach, sufrażystkach. Występujący w asyście wojska wspaniale odegrali zaplanowane role i dzielili się z gośćmi jabłkami, kanapkami. Widownia, która licznie zebrała się w szubińskim muzeum wspaniale reagowała na pokaz. Na ten dzień muzeum przygotowało także wydruk gazety Dziennik Bydgoski z 11 maja 1918 r., czyli sprzed 100 lat, z którego można było się dowiedzieć, czym żył region w tamtych czasach. Nocy w muzeum towarzyszyła wystawa ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej i depozytów udostępnionych przez Benignę Olszewską i Piotra Adamczewskiego. Na zakończenie, kustosz Kamila Czechowska podziękowała pracownikom Muzeum: Patrycji Banasiak, Iwonie Kruk i Mateuszowi Ditrichowi, oraz wolontariuszom z rady muzeum, Piotrowi Adamczewskiemu i Stanisławowi Wypychowi za pomoc w czasie wydarzenia, a także modelkom i modelowi oraz członkom grup rekonstrukcyjnych w osobach Piotra Dąbrowskiego, Stanisława Dąbrowskiego, Bartosza Szymczaka, Klaudiusza Zdanowskiego, Igora Janowiaka, Arkadiusza Kalińskiego i Przemysława Radzikowskiego oraz stylistce Wiktorii Stępniewskiej.
W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób. Powiat reprezentował starosta Tomasz Miłowski oraz radny powiatowy Ignacy Pogodziński. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz Szubina Artur Michalak wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Szubinie i radnymi Rady Miejskiej Anna Kijowska, Aliną Kokocińską, Maciejem Rejmentem, Stanisławem Wypychem.
Po zakończeniu spotkania można było zasilić puszki Komitetu Odbudowy Pomnika Powstańców Wielkopolskich w Szubinie. Wolontariuszami były Marlena Posadzy i Mariola Polańska.
WIĘCEJ ZDJĘĆ ---tutaj - część 1

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2023-09-24
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj6
wczoraj10
razem156135

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi