Aktualności
Podsumowanie dwóch projektów w muzeum
data: 2017-11-30, autor: Kamila Czechowska
W czwartek, 23 listopada 2017 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna podsumowano dwa projekty. Na początku spotkania wystąpi zespół wokalny Brzozowiacy z Brzozy, który wykonał utwory o charakterze patriotycznym w nawiązaniu do zbliżającej się 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zespołem kieruje Jan Chęsy, akompaniuje Dominika Sylwestrzak, a zapowiada utwory Irena Owczarzak.Pierwszy projekt pt. Trzy techniki wyrazu artystycznego w praktyce został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA 2017. Młodzież brała udział w zajęciach plastycznych wykonując grafiki, pastele i malując farbami akrylowymi w plenerze. Instruktorem podczas zajęć była artysta plastyk Hanna Zawadzka-Pleszyńska. Podczas podsumowania można było obejrzeć wystawę powstałą w oparciu o prace plastyczne i zapoznać się podczas prezentacji multimedialnej z przebiegiem zajęć. Uczestnicy otrzymali z rąk instruktora Hanny Zawadzkiej-Pleszyńskiej i koordynatora projektu Kamili Czechowskiej dyplomy oraz pamiątkowe gadżety i swoje prace graficzne. Za stronę finansową działania odpowiedzialna była główna księgowa Patrycja Banasiak.
Drugi projekt pn. Przewodnik został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Nawiązujące do przeszłości działania środowiska lokalnego wpłynęły na kształt przewodnika, który nie ogranicza się do miejsc pamięci narodowej w tradycyjnym rozumieniu, a idzie krok dalej, ukazując zróżnicowanie naszej małej ojczyzny. Podejmowane inicjatywy dają obraz nie zawsze łatwej historii tego regionu. Ograniczona ilością stron objętość wydawnictwa wymusiła wybór postaci i ukazała potrzebę stworzenia słownika osób zasłużonych dla środowiska lokalnego, a także kolejnych przewodników szlakiem miejsc kultu czy innych interesujących obiektów i miejsc. W przewodniku zawarto wszystkie pozycje z Rejestru Miejsc Pamięci Narodowej miasta i gminy Szubin. W przewodniku obok tekstów znalazły się zdjęcia archiwalne i współczesne. Autorami zdjęć współczesnych była grupa wolontariuszy, która odpowiedziała na apel muzeum do udziału w projekcie. Autorzy zdjęć udali się do miejsc na terenie miasta i gminy Szubin, by wykonać dokumentację fotograficzną. W podziękowaniu za ten trud uczestnicy projektu otrzymali z rąk burmistrza Szubina Artura Michalaka i koordynatora projektu Kamili Czechowskiej egzemplarz przewodnika. Za stronę finansową działania odpowiedzialna była główna księgowa Patrycja Banasiak. Projekt i przygotowanie do druku to dzieło Wydawnictwa Pejzaż z Bydgoszczy. Wsparcie projektowi udzieliły osoby prywatne i instytucje, między innymi parafie, Urząd Stanu Cywilnego w Szubinie, Urząd Miejski w Szubinie. Przewodnikowi towarzyszy wystawa związana z miejscami pamięci. Wydawnictwo można kupić w muzeum w cenie promocyjnej 10 zł.
Więcej zdjęć w galerii ---TUTAJ
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-23
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj4
wczoraj24
razem164002
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi