Aktualności

Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni

data: 2017-01-31, autor: Katarzyna Cieniuch

Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni
26 stycznia 2017 r. w Kcyni odbyły się Gminne Obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Rozpoczęto je od apelu pamięci i wyczytaniu powstańców wielkopolskich, którzy polegli pod Kcynią. Apel odczytał uczeń ZSO Piotr Mrowiński, werble Hubert Napierała. Następnie ks. kan. Michał Kostecki w koncelebrze z ks. prałatem Józefem Kubalewskim odprawił mszę św. w intencji powstańców i Ojczyzny. W trakcie kazania ks. kanonik mówił o służbie wobec ludzi, narodu, Ojczyzny i Boga oraz podkreślił znaczenie słów, że "czas utracony nigdy nie wróci".

W dalszej części uroczystości odbyły się na Rynku. Komendantem uroczystości był druh Damian Łyszczarz. Po zdaniu meldunku do gotowości do uroczystości podniesiono flagę państwową. W skład pocztu flagowego weszli: flagowy Andrzej Szynakiewicz, pomocnik flagowego Mikołaj Tubiszewski oraz dowódca Michał Gierczak. Po powitaniu gości przy obelisku poświęconym Powstańcom Wlkp., przy którym wartę pełnili członkowie Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego "1939", delegacje złożyły kwiaty.Wśród składających byli m.in Starosta Nakielski Tomasz Miłowski wraz z Wicestarostą Andrzejem Kindermanem, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Witczak i radni Rady Miejskiej, Danuta i Roman Nalewajscy przedstawiciele rodzin powstańczych, uczniowie z Gimnazjum im. Powstańców Wlkp., przedstawiciele policji w tym Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Mariusz Gaik.

We wczesnych godzinach rannych Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wraz z Zastępcą Burmistrza Kcyni Bogną Adamską złożyli też kwiaty pod tablicą na PKP oraz na cmentarzu przy pomniku-mogile Powstańców Wlkp.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących, gdzie program artystyczny "Kcyńska Noc Sylwestrowa 1918/1919" przygotowali pod okiem Dobromiły Siewkowskiej uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich. Nim jednak uczniowie się zaprezentowali okolicznościowe przemówienie w związku z 98. rocznicą powstania wygłosił Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Wzmożone wieloletnie działania, przede wszystkim tu, na gruncie lokalnym, i promocja tego wydarzenia zaowocowały tym, że wiedza o Powstaniu Wielkopolskim przeciętnego Polaka pogłębia się. Cała nadzieja na ocalenie tej wiedzy w Was, młodym pokoleniu. "Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość" - powiedział święty Jan Paweł II. Dlatego to przed Wami, Naszą przyszłością, ważne zadanie - pielęgnować historię i nie zapominać jej, a wszystko po to, by żyło się lepiej. Szczególnie dla Was, drodzy gimnazjaliści, dla których patronem są Powstańcy Wielkopolscy, historia tego zrywu powinna być szczególnie ważna. To Wy stoicie przed ważnym zadaniem - kultywowania tradycji związanej z tym powstaniem. W dzisiejszym świecie, gdzie pieniądz rządzi światem, gdzie brak jest wartości, autorytetów - musimy pamiętać o słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. To przecież dzięki tym słowom bohaterowie tamtych dni mieli siły do walki, po to abyśmy my dzisiaj mówili po polsku i myśleli po polsku - podkreślił Burmistrz Kcyni. Głos zabrał także Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, który wspomniał m.in. o trwających już przygotowaniach do obchodów 100-. rocznicy wybuchu powstania.

W przygotowanym montażu wykorzystano współczesne formy przekazu. Młodzież pod kierunkiem p. Rafała Jankowskiego przygotowała krótkie filmiki związane z istotnymi wydarzeniami okresu Powstania Wlkp. wcielając się m.in. w postać Ignacego Paderewskiego czy pierwszego poległego powstańca, którym był Franciszek Ratajczak. Montażem filmu zajęli się uczniowie Stanisław Dąbrowski i Dominik Krzeszewski. Dopełnieniem programu artystycznego były pieśni patriotyczne wyśpiewywane przez szkolny chór pod kierunkiem p. Dobromiły Siewkowskiej. Zadbano o szczegóły. Pamiątkowe gadżety powstańcze przygotowali członkowie Samorządu Uczniowskiego pod okiem p. Marleny Szymczak.

W szkole przeprowadzono także konkurs wiedzy "Powstanie Wlkp. na tle walki Polaków o niepodległość", który przygotował p. Piotr Groll. Najlepsze wyniki osiągnęli i nagrody książkowe z rąk p. dyrektor Katarzyny Kluczyńskiej otrzymali: Natalia Jurek, Kacper Bucholz i Wojciech Wełniński. Zgromadzeni na sali ZSO uczestnicy obchodów byli pod wielkim wrażeniem poziomu przygotowanego programu artystycznego. Z pewnością wykonawcy podnieśli wysoko poprzeczkę przygotowując program składający się z wielu aspektów i docierający do każdego pokolenia - od młodszego odbiorcy po starszego. Słowa podziękowania popłynęły z ust samej pani dyrektor, a także Starosty Nakielskiego, który w nagrodę ufundował uczniom rejs statkiem Łokietek.

Organizatorami obchodów byli: Urząd Miejski, Parafia pw. WNMP, Zespół Szkół Ogólnokształcących, GCKiB oraz Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939.

Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni   Obchody Powstania Wlkp. w Kcyni

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-04-19
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj1
wczoraj14
razem160115

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi