Aktualności

Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie

data: 2015-07-31, autor: Kamila Czechowska

Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie
31 lipca 2015 r. o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym w Szubinie odbyła się uroczystości odsłonięcia tablicy informacyjnej Powstańców Wielkopolskich. Uroczystość zgromadziła licznych mieszkańców, rodziny powstańcze, duchownych: ks. dziekana Tadeusza Lesińskiego i ks. proboszcza Jacka Pawelczyka, a także przedstawicieli samorządu w tym radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marka Domżałę, starostę nakielskiego Tomasza Miłowskiego, radnego powiatowego Wojciecha Bethke, burmistrza Szubina Artura Michalaka, przewodniczącego Rady Miejskiej Remigiusza Kasprzaka wraz z radnymi, prezesów kół.
Dzisiejsza uroczystość odbiega od sztandarowych spotkań przy pomniku w okolicy 11 stycznia każdego roku, gdy mieszkańcy miasta i gminy Szubin oddają hołd powstańcom wielkopolskim w rocznicę zwycięskiej bitwy o Szubin w 1919 r. Tym razem pamiętaliśmy o tych, którzy powstanie przeżyli choć nie wszyscy zmarli śmiercią naturalną. Niektórzy za udział w najważniejszym, choć nie jedyny zwycięskim powstaniu zapłacili swoim życiem w czasach II wojny światowej. Pamięć o weteranach bardzo silna na terenie pałuckich rubieży Wielkopolski była bardzo silna w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Podkreślano ich udział w powstaniu, pamiętano o zbiorowej mogile przy której stoimy. Po ciemnym okresie okupacji, który przyniósł w szeregach byłych powstańców krwawe żniwo nastąpił okres zapomnienia o weteranach. Sztandary z orłem w koronie nawet jeśli przetrwały okupację to nie miały prawa łopotać podczas uroczystości. Nie organizowano już rocznic bitwy szubińskiej, a weterani powstania wielkopolskiego ustąpili miejsca weteranom II wojny światowej. Nie znaczy to, że Szubin zapomniał o bohaterach tamtych dni. Pamiętano o powstańcach, choć już bez dźwięku orkiestr, bez huku salw. Sami powstańcy spotykali się w swoim gronie i podejmowali próby spisana przebiegu powstania na bazie swoich wspomnień. Zapraszano weteranów na uroczystości, do szkół by rozmawiali z młodzieżą. Do dzisiaj wielu mieszkańców pamięta najstarszych powstańców z tego terenu Kwaska, Śmiesznego, Spornego, którzy w latach 90 stali się symbolem procesu przywracania pamięci o powstańcach. Procesu, który realizowany na wielu płaszczyznach cały czas trwa, a którego jednym z efektów jest dzisiejsze spotkanie. Spotkanie, które nie doszłoby do skutku gdyby nie mieszkańcy Szubina, a równolegle kibice Lecha Poznań, które to stowarzyszenie działające w sercu Wielkopolski także działa na naszym terenie. Proszę pana Jacka Paszkiewicza by przybliżył tą działalność na naszym terenie, opowiedział o zrealizowanych projektach, o tablicy i drodze do niej, a także o planach – mówiła prowadząca uroczystość Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Następnie głos zabrał przedstawiciel Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań Jacek Paszkiewicz, który mówił o pracy nad kompletowaniem listy powstańców spoczywających na cmentarzu w Szubinie. Nadmienił o środkach zbieranych na cmentarzach Wielkopolski przez kibiców, które służą do wykonywania nowych mogił dla powstańców, upamiętniania Powstania Wielkopolskiego. A także o ostatnio wykonanym nagrobku Walentego Błocha, który został w tym dniu wykonany na szubińskim cmentarzu. Zaapelował o podawanie nazwisk powstańców, którzy nie zostali ujęci, gdyż liczył się z tym, że lista nie jest wyczerpująca. Wręczył także imienne tabliczki, które można zamawiać w Muzeum Ziemi Szubińskiej, a następnie umieszczać na grobie powstańca. Umieszczona tu tablica będzie przypominać o wielu osobach, którzy prawie 100 lat temu przynieśli na swych barkach nie tylko Szubinowi wolność, którzy walczyli na Ołtarzu Ojczyzny, byśmy My dzisiaj mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Tablica nie jest ostateczna, wielu nazwisk powstańców wielkopolskich nie można już dzisiaj odnaleźć na szubińskiej nekropolii ale dzięki znakowaniu grobów powstańców zachęcamy do umieszczania tabliczek na mogiłach by odwiedzający cmentarz mogli odnotować, że tu pochowano weteranów zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919. Zamówienia na takie tabliczki przyjmuje Muzeum Ziemi Szubińskiej- mówił Jacek Paszkiewicz.
Następnie odsłonięto tablicę. O odsłonięcie poproszono burmistrza Szubina Artura Michalaka, członka rodziny powstańczej Małgorzatę Graff, Alinę Paszkiewicz z Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Następnie ks. kanonik Tadeusz Lesiński o poprowadził modlitwę za poległych podczas powstania i pomordowanych w okresie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 oraz za zmarłych powstańców i poświecenie tablicy.
Burmistrza Szubina Pana Artura Michalaka nawiązał do tradycji powstańczej w swojej rodzinie i podziękował inicjatorowi Jackowi Paszkiewiczowi za wkład pracy i realizację zadania dla dobra środowiska. Burmistrz podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości. Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, Muzeum Ziemi Szubińskiej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie, Szubiński Dom Kultury, Urząd Miejski w Szubinie.
Fotorelacja Igora Janowiaka poniżej

Fotorelacja Piotra Bembenka PAŁUKI

Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie   Tablica informacyjna na cmentarzu w Szubinie

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-12-09
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj10
wczoraj10
razem164248

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi