Aktualności
Front nadnotecki Powstania Wielkopolskiego - Akcja Katolicka Słupy
data: 2015-04-28, autor: Kamila Czechowska
Kultywować pamięć i przekazywać młodemu pokoleniuParafialny Oddział Akcji Katolickiej 25 kwietnia br. po raz kolejny wyruszył do Miejsc Pamięci Narodowej, oddając cześć poległym powstańcom Powstania Wielkopolskiego.
POAK realizował projekt ,,Front nadnotecki Powstania Wielkopolskiego”
dofinansowany przez Powiat Nakielski. W projekcie wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 1 z Szubina, pracownicy Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Trasa wycieczki rozpoczęła się w Słupach, później spotkaliśmy się w Muzeum Ziemi Szubińskiej, by obejrzeć krótki film o Powstaniu Wielkopolskim. Stamtąd udaliśmy się na cmentarz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich w Szubinie, by złożyć wiązankę kwiatów, zapalić znicze, oddając cześć poległym powstańcom. Ważnym punktem naszej wycieczki było Nakło nad Notecią, gdzie przy pomniku na rynku delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze również przy tablicy upamiętniającej wymarsz powstańców na front. Modlitwę za poległych powstańców poprowadził ks. kan. Leszek Kroll, proboszcz parafii pw. św. Wita w Słupach. Historię pomników i tablic pamięci przybliżyła dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska. Kolejnym miejscem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, gdzie poznawaliśmy chałupy i zabudowania gospodarcze pochodzące z czasów od XVIII do początków XX w.
Uważam, że wiedzę o wydarzeniach z przeszłości trzeba przekazywać młodemu pokoleniu nie tylko z uwagi na przeszłość, a w trosce o dziś i jutro. Pamięć społeczna, wspólna historia, którą dzielimy z ludźmi ze swej grupy lokalnej, społecznej czy zawodowej
ma duże znaczenie w tworzeniu i utrzymaniu tożsamości. Ludzie w każdym wieku mogą uczyć się razem i od siebie nawzajem, czego doświadczamy w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej poprzez realizację tego typu projektów. Ze względu na zmiany społeczne współczesne pokolenia są od siebie oddalone. Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych i mediów masowych zmienił rolę rodziny w przekazywaniu wartości kulturowych. Dzięki aktywizacji i udziałowi w projektach ludzie starsi odzyskują
w społeczeństwie utraconą rolę. Wspólne kultywowanie pamięci o przeszłości przyczynia się do zmniejszania luki międzypokoleniowej.
Galeria zdjęć TUTAJ
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-21
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj16
wczoraj19
razem163974
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi