Aktualności
96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Gminie Mrocza oraz w Bydgoszczy.
data: 2014-12-29, autor: Kamila Czechowska
W dniu 27.12.2014r. w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które rozpoczęło się w Poznaniu, wzięliśmy jak co roku (delegacja mroteckiego Koła TPPW uczestniczy od 2008r.) udział w uroczystościach Wojewódzkich w Bydgoszczy. Delegacjaw składzie: Maria Nowacka, Magdalena Musiał-Resler, Krzysztof Polewczyński, kpr. Adam Młodzik, Łukasz Odrobiński oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński (prowadzący narrację drugiej części uroczystości) uczestniczyła od godz. 10.00 w Kościele Garnizonowym w mszy św.
w intencji poległych i zmarłych Powstańców Wielkopolskich oraz ich rodzin. Mszę Świętą koncelebrowali Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Biskup Jan Tyrawa oraz proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. Kanonika płk Zenon Surma – Dziekan Dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po mszy uroczystość kontynuowana była przed Grobem i Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wszystkich przybyłych gości powitał Prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW 1918/1919 w Bydgoszczy Jacek Pietraszko, następnie Orkiestra Wojskowa odegrała hymn państwowy. Po hymnie głos zabrała p. Ewa Mes – Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Kolejnym mówcą był
p. Roman Jasiakiewicz – radny Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego. W imieniu Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego przemawiał Zastępca Prezydenta p. Grzegorz Dołkowski. W kolejnym punkcie uczczono 96. rocznicę salwą honorową, którą oddał pododdział honorowy z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Po czym odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i wiązanek na grobie i przed Grobem oraz pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Uroczystość zakończyło odegranie przez Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy Dowództwa Garnizonu Warszawa Roty.
Niemalże w tym samym czasie o godz. 11.00 – druga delegacja członków mroteckiego Koła w składzie: Maria Sobota, Zdzisława Jędrzejczak, Edmund Mataczyński oraz Marian Wiśniewski zapaliła znicze w miejscach związanych z Powstaniem i upamiętniających Powstańców Wielkopolskich w Mroczy: na Placu Wolności pod Obeliskiem upamiętniającym udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim, na ul. Łabędziego pod Tablicą Memoratywną ku pamięci kpr. Feliksa Łabędzkiego z Siedlemina – Powstańca kompanii jarocińskiej, który zginął w walce o Mroczę, na Cmentarzu Parafialnym na Pomniku Patrona mroteckiego Koła TPPW 1918/1919 ppor. Franciszka Borzycha. Ponadto
w Drążnie, gdzie znajduje się Kamień-Głaz upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Wielkopolskiego z Nakła n./Not. Józefa Balcerzaka.
Wcześniej w w/w miejscach zapalono znicze w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza Leszka Klesińskiego. Dodatkowo zostały one udekorowane odświętnie flagami przez pracowników Referatu Obsługi Komunalnej UMiG.
Dziękujemy w imieniu Naszej rodziny Powstańczej wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc i wsparcie w uczczenie tego szczególnego grudniowego dnia.
Informujemy, iż w ramach obchodów trwa ekspozycja wystawy pt. „Twarze Powstania”. Można ją zwiedzać w MGOKiR w Mroczy w Sali na parterze (przy bibliotece) już od poniedziałku 22 grudnia br. w godz. otwarcia biblioteki do 5 stycznia 2015r., kiedy będzie towarzyszyć w Sali MGOKiR gminnym obchodom 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy. Naszemu Kołu TPPW została udostępniona przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.
Autor publikacji : mjr rez. Jarosław Odrobiński
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2024-11-24
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj9
wczoraj12
razem164019
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi