Aktualności

„Za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia…

data: 2014-10-30, autor: Kamila Czechowska

„Za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia…
W tych szczególnych listopadowych dniach, przechodząc obok miejsc pamięci, nie zapomnijmy o Tych, którzy walczyli o naszą wolność, o lepsze jutro w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego na czele z ks. Michałem Kentzerem, o Działaczach Społecznych, Bohaterach pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować.
Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom Styczniowym i Wielkopolskim, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”.
Przywołajmy pamięć tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Niech staną do apelu poległych Żołnierze Września 1939 r., Niezłomni Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego oraz Walczący na wszystkich frontach II wojny światowej. Nie zapomnijmy o Zmarłych w obozach jenieckich w Szubinie i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy Ofiary Stalinizmu, Zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.
W 75. rocznicę wspomnijmy Cywilne Ofiary II wojny światowej i zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie miasta i gminy Szubin. Jesień 1939 r. odcisnęła krwawe piętno na naszym terenie.
To święto jest wyrazem naszej pamięci o Tych, którzy byli przed nami.
Choć Ich nie znaliśmy, jesteśmy Im wdzięczni - „Za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia…".

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-11-24
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj12
razem164019

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi