Aktualności

Mniej tajemnicze zdjęcie z Potulic - Artur Przemorski rozpoznał kolejne osoby

data: 2014-02-07, autor: Kamila Czechowska

Mniej tajemnicze zdjęcie z Potulic - Artur Przemorski rozpoznał kolejne osoby
Dwa tygodnie temu na łamach naszej strony ukazał się apel Dariusza Jana Betschera o pomoc w rozpoznaniu zdjęcia, które posiada w swoim rodzinnym archiwum. W pierwszym rzędzie stojących od dołu, bezpośrednio przy sztandarze, po jego prawej stronie, stoi dziadek naszego czytelnika, Józef Betscher. W ostatnim rzędzie, piąty od prawej strony, stoi stryj dziadka, Fryderyk Stanisław Betscher. Udało nam się rozpoznać, że w centrum zdjęcia, pod sztandarem, siedzi Wiktor Rossa, dowódca powstańczy spod Ślesina.
Artur Przemorski, członek szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, posiada kolejne informacje na temat fotografii. Oto one:

Zdjęcie wykonane w 1930 r., jest to pierwsze Walne Zebranie Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Potulicach
Osoby rozpoznane
• Rząd siedzący
- 3 od lewej Julian Przemorski, organizator oddziału powstańczego w Gorzeniu
- 4 od lewej wachmistrz Wiktor Rossa
- 5 od lewej Teofil Spychalski, nadleśniczy dóbr potulickich
• I rząd stojący
- 3 od lewej Kazimierz Koniec, leśniczy
- 8 od lewej Stanisław Stanisławski (trzyma sztandar), leśniczy z Niedoli
- 9 od lewej Leon Wolnik, asysta pocztu

Towarzystwo Powstańców i Wojaków w Potulicach powstało z początkiem 1930 roku, wcześniej weterani powstania wielkopolskiego z rejonu Ślesina, Potulic, Gorzenia, Występu i Trzeciewnicy. Wcześniej w latach 20. istniał główny Związek Powstańców i Wojaków w Nakle nad Notecią. Powstańcy skupieni w Towarzystwie byli wspierani przez hrabinę Anielę Potulicką, która była fundatorką sztandaru nadanego w dniu 3 maja 1930 roku w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sztandar pobłogosławił ks. Stanisław Płoszyński, proboszcz ze Ślesina, a poświęcenie odbyło się w 1932 roku w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. W skład pocztu sztandarowego weszli:
• sztandarowy - Stanisław Stanisławski, leśniczy z Niedoli
• asysta pocztu - Leon Wolnik i Józef Dziekan
Sam sztandar przechowywany był na leśnictwie Niedola u rodziny Stanisławskich w zabezpieczonej tubie. Na awersie znajdował się wizerunek szyty złotymi nićmi, przedstawiający Matkę Boską ze złotymi koralami i piastowską koroną. Rewers zaś uwidoczniał nazwę i numer Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Potulicach. Przetrwał on do 1940 roku, kiedy to został zniszczony przez gestapowców z Bydgoszczy. Zebrania druhów odbywały się co niedzielę po mszy świętej w sali Szkoły Powszechnej w Potulicach. Prezesem był wachmistrz Wiktor Rossa ze Ślesina, a skarbnikiem Marcin Kasprzak - nauczyciel z Gorzenia. W latach 30. Towarzystwo liczyło przeszło 60 osób.


Serdecznie dziękujemy za pomoc w poznaniu historii pamiątkowego zdjęcia.

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-05-10
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj4
wczoraj20
razem160502

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi