Aktualności

Obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Kcyni

data: 2014-02-03, autor: Kamila Czechowska

Obchody 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Kcyni
W dniu dzisiejszym tj. 31 stycznia 2014 r. w Kcyni odbyły się gminne uroczystości związane z 95. rocznicą Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Rozpoczęto od uroczystości na Rynku, gdzie - mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych - zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje, by oddać w ten sposób cześć poległym Powstańcom. Komendantem uroczystości był st. asp. Grzegorz Hemmerling, Komendant Gminny OSP. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, salwę armatnią oddali bracia kurkowi z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kcyni. Następnie przystąpiono do składania kwiatów i zniczy przy obelisku Powstańców Wlkp.

Wśród przybyłych gości, którzy złożyli kwiaty, była m.in. Poseł na Sejm RP Iwona Kozłowska, radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Silvana Oczkowska, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, delegacja z Mroczy z sekretarz TPPW Marią Nowacką na czele, członkowie kcyńskiego fanclubu Zawisza Bydgoszcz. Przy pomniku wartę pełnili członkowie Jednostki Ratownictwa Medycznego z Kowalewka.

Następnie przemaszerowano do kościoła pw. WNMP w Kcyni, gdzie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling.

Wśród walczących nie zabrakło synów tej pałuckiej ziemi. Wielu na zawsze w niej spoczęło, krwią znacząc prawo do niej naszego narodu. Bitwa, która rozegrała się tutaj w Kcyni, zwanej „Bramą do Wielkopolski”, była jedną z największych w tej insurekcji. To tutaj, 2 i 3 lutego 1919 roku, powstrzymane zostało niemieckie natarcie. Dzisiaj, w kolejną rocznicę tamtych wydarzeń, zebraliśmy się tutaj, aby zamanifestować naszą pamięć i wdzięczność. Chcemy, jako spadkobiercy tradycji, oddać hołd ofiarom tej najświętszej sprawy. Odwaga i ofiarność Powstańców Wielkopolskich zostaną zapamiętane jako symbole bezgranicznego umiłowania polskości i gotowości do złożenia dlań najwyższej ofiary. Składamy hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego, którego zwycięstwo stanowi dumę całego Narodu - podkreślił Burmistrz Kcyni.

Następnie Apel pamięci odczytali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K. Libelta przy ZSO w Kcyni: Adam Zubrzycki i Dominika Kowalska. Po apelu odprawiona została msza św. sprawowana przez Dziekana Dekanatu Kcynia ks. kan. Michała Kosteckiego. Po mszy św. program arystyczny przepełniony patriotycznymi wartościami przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni: Gimnazjum im. Powstańców Wlkp. oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni. Uczniowie zostali przygotowani pod okiem dyrektor ZSO Eweliny Marczak oraz Dobromiły Siewkowskiej.

Na zakończenie wręczono nagrody laureatom Konkursu Recytatorskiego "Raport z Powstania", który odbył się pod patronatem Burmistrza Kcyni w środę, 29 stycznia. Pisaliśmy o tym tutaj.

Dodatkową atrakcją była wystawa pamiątek Henryka Wesół po dziadku-powstańcu - Władysławie Wesół. Pamiątki rodzinne będzie można obejrzeć jeszcze 3 lutego w Urzędzie Miejskim w Kcyni podczas prelekcji o Powstaniu Wlkp., którą wygłosi w ramach cyklu "Ciekawość świata" dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska. 1 lutego odbędzie się jeszcze Turniej Tenisa Ziemnego w ramach obchodów powstania. Szczegóły tutaj.

Kwiaty złożono jeszcze przy pomniku-mogile na cmentarzu parafialnym oraz przy tablicy pamiątkowej na PKP w Kcyni.

powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności


Data wydruku : 2024-11-24
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Dane adresowe

Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin

E-mail

powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net

Telefony

52 384 24 75

Godziny otwarcia

w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00

Odwiedziny serwisu

dzisiaj9
wczoraj12
razem164019

Muzeum Ziemi Szubińskiej

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi