Aktualności
Pożegnanie szczątków kpt. Pawła Cymsa w Bystrej
data: 2013-12-23, autor: Kamila Czechowska
21 grudnia 2013 r. w Bystrej powiat Bielsko-Biała odbyło się uroczyste pożegnanie szczątków kpt. Pawła Cymsa. W godzinach rannych nastąpiła ekshumacja w obecności wnuka Kapitana Rafała Cymsa, inicjatora i współorganizatora przedsięwzięcia prezesa TPPW w Gnieźnie – Roberta Gawła oraz Grzegorza Musidlaka – historyka i regionalisty, który mając ze sobą historyczny sztandar Kompanii Witkowskiej z okresu Powstania Wielkopolskiego, uświęcił szczątkami ekshumowanego Kapitana. W tym wydarzeniu uczestniczyła też ekipa telewizyjna filmująca reportaż na zlecenie TVP Historia o Powrocie Dowódcy z Piotrem Robakowskim na czele. Około godz. 9.30 w okolicy ulicy Kapitana Cymsa odbyło się odsłonięcie obelisku, ufundowanego przez władze Gminy Wilkowice, upamiętniającego pobyt Pawła Cymsa w Bystrej oraz fakt przeniesienia szczątków na Akropol Bohaterów w Gnieźnie. Następnie o godz. 11.00 odbyła się uroczysta msza św. w intencji kpt. Pawła Cymsa, po której nastąpiła oficjalna część pożegnania szczątków Kapitana. Wójt Gminy Mieczysław Rączka, zwracając się do zebranych podkreślił znaczenie postaci kpt. Cymsa oraz sympatię, jaką darzyli mieszkańcy Bystrej i okolic. Wnuk Kapitana - Rafał Cyms na tle wydarzeń z życia swojego dziadka wyrażał emocjonalną łączność ze swoim przodkiem. Następnie Robert Gaweł powiedział o znaczeniu tego przedsięwzięcia w odniesieniu do postaci kpt. Cymsa oraz ukazania środowiskom innych części kraju roli Powstania Wielkopolskiego w kształtowaniu się państwowości polskiej. Przeczytał również list od Prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego. Na końcu głos zabrał poseł Stanisław Pięta. Następnie kompania reprezentacyjna wykonała salwę honorową i samochód z trumną kpt. Pawła Cymsa eskortowany odjechał w kierunku Inowrocławia. Na uroczystości obecni również byli: Starosta Bielski Andrzej Płonka, Wicestarosta Grzegorz Szetyński, Sekretarz Gminy Jacek Lipowiecki, Przewodniczący Rady Gminy Bartosz Olma oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej Łucja Salachna, która użyczała gościny przyjezdnym delegacjom.Oprawę wojskową zgodną z ceremoniałem należnym kawalerom Krzyża Virtuti Militari zapewnił 18 Batalion Powietrzno-Desantowy w Bielsku-Białej, a nad przygotowaniami oraz przebiegiem uroczystości czuwał porucznik Ireneusz Stasiński.
Uczestniczyło wiele grup rekonstrukcyjnych, które w czasie nabożeństwa dokonywały zmian wart asysty honorowej przy trumnie Kapitana Cymsa
- WOJSKA WIELKOPOLSKIE 1919 „DRAGONER” z GNIEZNA
- POCZET SZTANDAROWY „Kompanii Witkowskiej” 1919
- GRH „POWSTANIEC ŚLĄSKI” – HALERCZYCY!
- „POSPOLITE RUSZENIE MIESZCZAN BIELSKICH z OKRESU WOJNY 30. LETNIEJ”
- GRH: 7 th REGIMENT US Marine Corps.
- GRH: British Royal Marines Commando
- GRH “POŁUDNIE” – POLSCY SPADOCHRONIARZE
- STOW. KOMB. MISJI POKOJOWYCH ONZ w BIELSKU-BIAŁEJ KOŁO NR 23
Nadesłał Rafał Cyms
Więcej można przeczytać i zobaczyć na stronie gniezno24.pl ZOBACZ TUTAJ
powrót do poprzedniej strony | do góry | pozostałe aktualności
Data wydruku : 2025-04-10
Źródło : Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - https://powstanie.szubin.net
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie - ludzie, miejsca, wydarzenia - Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Dane adresowe
Muzeum Ziemi Szubińskiej
im. Zenona Erdmanna
ul. Szkolna 2
89-200 Szubin
E-mail
powstanie@szubin.net
muzeum@szubin.net
Telefony
52 384 24 75
Godziny otwarcia
w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00
Odwiedziny serwisu
dzisiaj22
wczoraj23
razem167350
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
„Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi